Akıllı Gündem

Uyuyan bilgisayarınız böyle hackleniyor

Ekranı kilitli veya uyku modunda bulunan bilgisayarlar USB bellekle hackleniyor

Uyuyan bilgisayarınız böyle hackleniyor

Ekranı kilitli veya uyku modunda bulunan bilgisayarlar USB bellekle hackleniyor

Uyuyan bilgisayarların güvenlik açığı ortaya çıktı.

Windows 10 işletim sisteminin sanal asistanı Cortana’ya dair araştırma yapan Tal Be’ery ile Amichai Shulman, ekranı kilitli olan veya uyku modunda bulunan bilgisayarların USB bellek kullanılarak zararlı sitelere yönlendirilebildiğini ve zararlı yazılımlar yüklenerek hackerların kontrolüne girebildiğini ortaya çıkardı.

Açığın ortaya çıkmasının ardından Microsoft önlem aldı. Güncellemeyle Windows 10 bilgisayarların kilitli moddayken Cortana’ya bir komut verildiğinde asistanın başka herhangi bir site yerine Bing arama motorunu açmasını sağlandı.

Ancak güvenlik yazılımları şirketi Bitdefender Antivirüs, hackerlar ve kötü niyetli kişilerin sanal asistanları kullanarak sistemlere sızma riski devam ediyor.

UYUYAN BİLGİSAYAR NASIL KORUNUR?

Sanal asistanları hedef alan saldırılara karşı kullanıcıların alabileceği önlemler ise şöyle:

1) Sanal asistanınızın sadece sizin sesinizden komutları dinlemesini sağlayın. Sesli asistanların olası bir sorun kaynağı yarattığı kesin. Kullanıcıların, sanal asistanlarını birden fazla ses tonuna tanımlamayarak, asistanının kendisinden başkasını dinlememesini sağlaması gerekiyor.

2) Kilitli moddayken sesli komut özelliğini aktif etmeyin. Kullanıcılar kilitli ekran modunu kullanırken sesli komut özelliğini tamamen devre dışı bırakmalı. Eğer sanal asistanınızla konuşmak istiyorsanız önce birkaç saniyenizi sistem kilidinizi kaldırmaya ayırın.

3) Sanal asistanları kapatmayı da seçebilirsiniz. Eğer bu tip önlemler almak istemiyor ancak güvenliğinden endişe ediyorsanız, kullandığınız tüm teknolojik araçlarda sanal asistan özelliğini kapatın.

 

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ