Akıllı Gündem

Uyanık Türk girişimci Apple ve Swatch’tan önce davrandı

Uyanık Türk girişimci Ahmet İhsan Aktuna, akıllı saat pazarının iki büyük ismi Apple ve Swatch’tan önce davrandı. Türk girişimci, iWatch markasını iki devden önce tescillemeyi başardı. Şimdi Swatch ve Apple, uyanık Türk girişimciye karşı mahkemede aynı safta buluştu.

Uyanık Türk girişimci Apple ve Swatch’tan önce davrandı

Akıllı saat pazarında rekabet kızışıyor. Hemen hemen her marka akıllı saat modelleriyle pazarda boy gösteriyor. Apple ve Swatch’ta bu firmaların başında geliyorlar. Milyarlarca dolar değerindeki şirketlerin başı bu aralar uyanık bir Türk girişimci ile dertte. Apple, hatırlanacağı üzere ilk akıllı saatini Apple Watch olarak çıkardı. Apple, yeni akıllı saatlerini iWatch markası ile çıkarmayı planlıyordu. Ancak ne varki bu ismi tescil ettiremedi. Nedeni ise uyanık bir Türk girişimci. Türk girişimci, Apple ve Swatch’tan önce davranarak iki şirketin gündeminde olan iWatch markasını, herkesten önce tescilledi. Swatch ise kendi ismi ile benzer olan bu markanın iptali istiyor. Şimdi Apple ve Swatch, uyanık Türk girişimciye karşı aynı safta buluştu.

Hürriyet gazetesinden Dinçer Gökçe’nin haberine göre, İki dünya devinin karşısında biri Tahtakale’de kurulu bir saat firması, diğeri ise ‘uyanık’ bir marka girişimcisi var. iWatch markasını alan Ahmet İhsan Aktuna, Apple’ın kendisinden izinsiz söz konusu marka ile Türkiye’de ürün satamayacağı iddiasında.

APPLE’DAN ÖNCE ALDI

Bu iki dev Türkiye’de ise karşı karşıya değil, aynı ‘cephe’de bulunuyor. Apple, iWatch markasını tescil etmek için Türk Patent Enstitüsü’ne 2013 yılında başvurdu. Kurum, 10 Ekim 2013’te Apple’ın Türkiye’deki avukatlarına verdikleri yanıtta yaptıkları başvurunun reddetti. Ret gerekçesini ise, başvurusu yapılan markaya benzer bir markanın tescilinin bulunduğu gösterildi.

Kurum açıklamasının detayında, iWatch markası için 2008’de Matriks Ram Dış Tic. şirketinin, 2009’da ise iWatch için Arıkan İthalat Saat Sanayi ve Dış Ticaret Limited şirketinin başvurusunun olduğu bu markaların ayrı ayrı tescil edildiği belirtildi. Matriks Ram’ın eski sahibi Ahmet İhsan Aktuna’nın ise Eylül 2009’da tescil ettirdiği markayı üzerine aldı.

‘BAŞVURUCULAR İYİ NİYETLİ DEĞİL’

Apple tarafının yaşadığı ‘marka’ krizinden haberdar olan Swatch da Türkiye’deki avukatları aracılığı ile yargı süreci başlattı. Swatch, hem İstanbul’da hem Ankara’da çok sayıda dava açtı. Açılan davalarda Swatch markasının dünyaca tanınmış bir marka olduğu, davalı tarafların başvurularının kötü niyetli olduğu savunuldu. Açılan davalarda, alınan kararların iptali istendi. Dava başvuru dilekçelerinde, yapılan başvuruların kabul edilmesinin de marka hukukunun evrensel ilkelerine aykırı olduğu kaydedildi.

BENDEN İZİNSİZ GİREMEZLER

iWatch markası için Nisan 2008’de başvuru yapan ve bu başvuruyu Eylül 2009’de tescil ettiren Ahmet İhsan Aktuna, Apple’ın Türkiye’deki avukatlarının bir süre önce kendisi ile temasa geçtiklerini kaydetti.

Aktuna, yapılan görüşmede herhangi bir rakamın telafuz edilmediğini belirterek, “Benim daha önce ortak olduğum bir şirket vardı daha sonra bu şirketi kapattık. Şirketi kapatınca markayı üzerime aldım. Apple, bu marka bende olduğu sürece ‘iWatch’ ismi ile Türkiye’de ürün satamaz. Ki, Apple CEO’su Tim Cook’un bir süre önce yapığı bir açıklama vardı. Bu saatlerin üç boyutlusunu önümüzdeki süreçte piyasaya süreceklerini açıkladı. Dediğim gibi, marka, hem üretim hem satış hakkı ile bende. Benim kafamda geçen rakam ise 5 milyon dolar.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ