Akıllı Gündem

USDRUB için yeni bir dönem mi başlıyor!

USDRUB için yeni bir dönem mi başlıyor!

2018 yılının ilk çeyreğini geride bıraktığımız bir süreçte küresel piyasalar ticaret savaşları gündemini takip ederken jeopolitik risklerin yeni dönemde popüler hale geldiğini izlemekteyiz. Özellikle de bu süreçte ABD-Rusya gerilimi dikkat çekmekle birlikte söz konusu gerilime İngiltere’nin de dahil olması, küresel risk algısını ve Rus varlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle de bu hafta Ruble’de yaşanılan kayıplar sebebiyle 2015 yılı Ağustos ayından beri ilk defa Ruble bazlı tahvil ihracının ertelendiğini görmekteyiz.

Bloomberg terminalinden yararlandığımız tabloda, gelişen ülke para birimlerinin ABD Dolar’ı karşısındaki performansında her ne kadar USDTRY kurunun son süreçteki fiyatlama davranışı sebebiyle Türk Lirası gündemde yer almayı sürdürse de yılın başından itibaren ki değişim içerisinde zirvenin Rus Rublesinde olduğu göz ardı edilmemelidir. Yaklaşık olarak %8,5’lik değer kaybı ile birlikte negatif zirvenin başını çeken Rubleyi sırasıyla Arjantin Pesosu ve Türk Lirası takip etmektedir.

Raporun ayrıntılarına ulaşabilmek için tıklayınız.

Kudret Ayyıldır
GCM Menkul Kıymetler / Araştırma Müdür Yardımcısı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ