Akıllı Gündem

USD/JPY Çiftinin 107’yi Görmesinin 5 Nedeni

USD/JPY Çiftinin 107’yi Görmesinin 5 Nedeni

BK Asset Management Forex Stratejisi Genel Müdürü Kathy Lien

ABD doları bugün diğer tüm majör dövizler karşısında yüksek ticaret yaptı ancak USDJPY en iyi performans gösteren oldu. Bu artışın en az 5 nedenini tanımlayabilirsek, çiftin daha iyi performans sergilemesini kolayca açıklayabiliriz:

1. Kim Jong-un Kuzey Kore lideri olarak ilk uluslararası gezisi için Çin seyahatini seçti. Bu habersiz ziyaret bir dizi nedenden ötürü muazzam. İlk olarak, Çin’in Kuzey Kore için önemini ve ABD ve Güney Kore iderleri ile yapılacak toplantılarda onay ve rehberlik arama arzularını vurguluyor. Çin’e göre Kuzey Kore, bölgedeki gerginlikleri azaltmak ve ABD’nin askeri eylem riskini ortadan kaldırmak için önemli olan nükleersizleşme konusunda söz veriyor. Başkan Trump, büyük olasılıkla Mayıs ayında olacak kendi ziyaretlerini iple çektiğini belirten bir tweet ile ziyareti takdir etti. KK ile devam eden ilerleme piyasalar için olumlu, çünkü geçen yılın en büyük jeopolitik riskini yumuşatıyor ve ABD hisselerinin ve USD/JPY çiftinin toparlanmasında büyük rol oynadı.

2. KK haberleri sayesinde ABD hisseleri, Asya piyasalarının zayıflığına rağmen Salı gününün keskin düşüşlerinden sonra, satışlarını artırmadı. USD/JPY New York (NY) oturumu başında 106 üzerine kırabildi, çünkü tacirler vadeli işlemlerin pozitif bir açılışa işaret ettiğini gördü. İlk olarak düşüşle başlayan FTSE ve CAC gün içinde pozitife döndü.

3. USD/JPY bu sabahın ABD ekonomi raporları öncesinde 106 üzerine kırarken, güçlü veriler çiftin toparlanmasını garantiye aldı. İlk çeyrek ABD GSYİH büyümesi %2,5’ten %2,9’a revize edildi. Askıda konut satışlarındaki artışla beraber bu yükseliş, beklenenden daha iyiydi ve USD/JPY çiftinin 106,50’yi kırmasını ve eninde sonunda 107’yi test etmesini sağladı.

4. 106,07 Üzerindeki Teknik Ara – USD/JPY çifti 20 günlük ortalamanın ve 22 Mart’taki değerin üzerinde 106,07 yakınında iken artış momenti kazandı. USD/JPY’yi 106,30 üzerine çabucak çıkaracak bir durak dizisine neden oldu ve Londra kapanışının ardından çift, getirilerini 107,00’a genişletti.

5. Son olarak en önemlisi, ilk çeyrek USD/JPY için oldukça zorlu geçti. Çift, 113,38 yüksek seviyesinden 104,57’ye düştü. Pek çok yatırımcı bu hamleden kar elde etti ve çeyrek kapanmaya yaklaştıkça, kar realizasyonu akışları da USD/JPY toparlanmasına katkı sağladı. Japon mali yılı Cuma günü sonlanıyor ve yurda dönüşlerin çoğu tamamlanmış görünüyor.

Yarına bakacak olursak, Paskalya tatilinden önceki son tam gün ticareti olacak. Japonya ve Çin hariç, tüm majör piyasalar Cuma günü kapalı. ABD ve Kanada piyasaları Pazartesi günü tekrar çevrimiçi olacak ancak Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda Salı gününe kadar kapalı kalacak. Tatillerin yanı sıra ayrıca, hem ayın hem de çeyrek dönemin son günü, yani olağandışı dengesiz bir ticaret görebiliriz. Kişisel gelir, kişisel harcama ve Chicago PMI verilerini içeren inişli çıkışlı bir ABD veri dizisi yayınlanacak ve pek çok rapor için düşüş riski var.

Euro ve sterlin, ardışık ikinci günde de ABD doları karşısında elden çıkarıldı. Güçlü Alman tüketici güveni tek dövize 1,24’te kalması konusunda yardımcı olamadı, son günkü satışlar çifti 20 ve 50 günlük ortalamanın altına çekerek 1,2340’a geriledi. Dolar artışını sürdürürse, bir sonraki durak 1,2250 olabilir. Diğer yanda sterlin, beklenenden oldukça düşük gelen CBI Dağıtım Satışları anketi ile baskılandı. Tüketici talebini ölçen bu rapor, kötü havadan dolayı 5 ay içinde ilk kez düşüş yaşadı. Bununla birlikte, İngiltere Bankası (BoE), “perakendede mali sıkıntı belirtisi ve aylaklık” konusunda uyarıda bulundu. Alman işgücü piyasası ve enflasyon verileri Perşembe günü, İngiliz cari işlemler bilançosu, ilk çeyrek GSYİH revizyonu ve mortgage başvuruları ile birlikte yayınlanacak.

3 emtia dövizi de Amerikan doları karşısında düşük ticaret yaparken, Yeni Zelanda doları bu düşüşün başını çekti. ANZ’ye göre Mart ayında aktivite gelişmiş olmasına rağmen, işletme güveni hafif düşüş yaşadı. Bu rapor NZD’nin zayıflığına katkıda bulundu ancak, ABD doları artmaya başlayarak çifti 20 günlük ortalama altında 0,7250 yakınlarına çekerek durakları pekiştirdiğinde satışlar gerçekten hızlanmış oldu. Kanada doları, petrol fiyatlarındaki keskin düşüşlere ve NAFTA müzakerecisi Verheul’den gelen ABD ile Kanada arasındaki önemli ayrılığa dair raporlara karşı oldukça dirençliydi. Kanada dolarının düşmeyi reddetmesinin tek açıklaması, yarının Kanada GSYİH raporlarının güçlü geleceğine dair umut. Daha güçlü perakende satışlar ve ticaret aktivitesi Ocak ayında daha hızlı bir büyümeye işaret ediyor. AUD/USD 3 ayın düşüğünü gördü ancak bu kayıplar NZD/USD kayıplarından daha sakindi. Bundan dolayı AUD/NZD 4 günlük düşüşüne ara verdi ve yeniden 1,06 üzerinde ticaret yaptı.

Kathy Lien’in ücretsiz İşlem raporu için Orijinal (İngilizce) Metin

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ