Akıllı Gündem

USB-C’den uzak durmak için 5 sebep

USB 3.0 Promoter Group tarafından geliştirilen USB-C teknolojisi ilk olarak Apple tarafından kullanıldı. Peki USB-C teknolojisi güvenilir mi? İşte USB-C teknolojisinin olumsuz yönleri.

USB-C’den uzak durmak için 5 sebep

Son günlerde çıkan teknolojik cihazlardan pek azı, görünüşte çok da çekici olmayan USB-C uyumlu akıllı telefonlar kadar ilgi toplamıştır. Altı üstü sadece yeni bir bağlantı parçası. Bunda abartılacak ne var ki?
Batı dünyasındaki birçok insanın kolaylıkla söyleyebileceği gibi microUSB’yi el yordamıyla doğru bir şekilde cihaza sokmak oldukça can sıkıcı bir iş. Özellikle karanlık bir yerdeyseniz… Sarhoşsanız ya da uykunuz varsa… Bu sıkıntı özellikle Apple’ın ışıklı kablosu için geçerli görünüyor. Bu tabi ki lüks bir yaşantının sorunu; ancak hepimiz bir şekilde yaşantılarımızı daha kaliteli hale getirmeye çalışıyoruz ve birçoğumuzun yeni bir telefon almasının temel sebeplerinden biri bu şeytani kablolardan kurtulmak. Ancak aklınızdan çıkarmayın! USB-C sizin aradığınız şey değil.
Peki neden aradığınız değil? İşte USB-C’den uzak durmanız için 5 sebep…

1. USB-C cihazınızı daha hızlı şarj etmez.
USB-C’den daha kısa zamanda şarj etme ya da veri aktarımını daha hızlı gerçekleştirme gibi özellikler beklemeyin. Çünkü USB-C sadece normal USB’nin fiziksel olarak değişik dizayn edilmiş halidir.

2. USB-C ile programları daha hızlı indiremezsiniz ya da yükleyemezsiniz.
USB-C ile ilgili diğer bir yanlış anlaşılma ise eski yöntemlere göre ışık hızında dosya indirebilmesi ya da yükleyebilmesidir. Tabi ki bu da doğru değil. USB 2.0, 3.0 ve 3.1 endüstriyel standartlardır ve bağlantı parçasının şekli bunu değiştirmez. Yani USB-C’niz varsa yüzlerce fotoğrafınızı bir anda bilgisayarınıza aktarmayı beklemeyin.

3. Yolculuklarda USB-C tam bir baş ağrısı…
Eğer yola çıkarken microUSB kablonuzu unuttuysanız genellikle başka bir aygıtın ya da arkadaşınızın hatta bir yabancının kablosunu telefonunuzu biraz da olsa şarj etmek için kullanmanız gerekecektir. Sonuçta yoldayken telefonun şarjı bitmesi tedirgin edici, hatta tehlikeli bir sorun. Belki yenisini almak isteyeceksiniz ancak bu da başka bir problem…

4. USB-C’ler hem yaygın değil hem de pahalı
Bu kabloları bulmak düşündüğünüz kadar kolay değil. Hem pahalılar hem de talep az olduğu için pek az dükkân USB-C satıyor. Yenisini almak için paranız olsa bile bir dükkânda bulabilmek için şansa da ihtiyacınız var.

5. Önceki aksesuarlarınıza veda edin
Eski akıllı telefonlarınızdan kalma bir sürü aksesuarınız varsa onları çöpe atmaya ya da yenilerini almaya hazır olun. Çünkü eski telefonunuzun kablosu fiziksel olarak Type-C girişli yeni telefonunuza uymayacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ