Akıllı Gündem

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde Üretimin Geleceği Tartışıldı

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde Üretimin Geleceği Tartışıldı

BASF’nin oturum sponsorluğunda gerçekleşen ‘Üretimin Geleceği’ konulu panelde katılımcılar, temel üretim sektörlerinin önümüzdeki dönemdeki planlarını tartıştı.

Moderatörlüğünü Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın yaptığı panele; Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, BASF Türkiye CEO’su Buğra Kavuncu, Betek Boya Genel Müdürü Tayfun Küçükoğlu, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil ve SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov katıldı.

Kimya Alanında Fırsat Var
Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü konuşmasında Türkiye’de yatırımların artması gerektiğine dikkat çekti. Kimya sanayinin yatırım için cazip alanlardan biri olduğunu anlatan Dördüncü, kimya sanayine yatırım yapıldığı takdirde bunun cari açığın azalmasına da önemli katkısı olacağını belirtti.

Dijitalleşme Trenini Kaçırmamalıyız
BASF Türkiye CEO’su Buğra Kavuncu da üretimde dijitalleşmenin önemine değindi. “Anadolu’da sanayisi gelişmiş bölgeler, dijital çağa uygun gençler için cazip bir ortam yaratmalı ki bu gençler o bölgelere gidip çalışsın” diyen Kavuncu; “BASF de ARGE merkeziyle teknolojik dönüşümü destekliyor” dedi.

Sektörler Birlikte Hareket Ederek Sinerji Yaratmalı
Betek Boya Genel Müdürü Tayfun Küçükoğlu, boya sektöründe Avrupa’da beşinci sırada olduklarını belirtti. “Sektörde hiçbir ithal ürüne ihtiyacımız yok. Ulaştığımız ölçekle ve teknolojik dönüşümle aynı zamanda Avrupa’nın en büyük mantolama şirketi olduk” diyen Küçükoğlu; “Bankalar, KOBİ’ler ve diğer aktörler birlikte hareket ederek bir artı birden iki değil üç çıkarabiliriz” diye konuştu.

Asıl Katma Değer Yüksek Teknolojide
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil, ülkemizde değerli mühendislerin olduğunu ancak yüksek teknolojili ürün tasarlayan insan kaynağımızın yeterli olmadığını savundu. “Dünyada en iyi helikopteri, uçağı kim tasarlıyorsa o kişilerle çalışıyoruz. Hedefimiz dünyanın en büyük 10 havacılıkk savunma şirketinden biri olmak” diyen Kotil, Türkiye’nin küresel oyuncu olmak için yüksek teknolojili ürün çıkarması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’ye Yatırıma Devam
SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov, Türkiye’ye enerji alanında 19,5 milyar dolar yatırım yaptıklarını ifade ederek Türkiye’nin cari açığının azalmasına önemli katkıda bulunduklarını belirtti. “Son iki yılda PETKİM’de birçok projeye imza attık. Aliağa’da büyük bir ARGE merkezi kuracağız” diyen Gahramanov; “Türkiye’nin teknoloji ihraç eden bir ülke hale gelmesi gerekir” şeklinde konuştu.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ