Akıllı Gündem

Ülker’in Uno’su ‘Doygun Ekmek’i satın aldı

Perakende dağıtımını durduran Doygun Ekmeği, Ülker’in yüzde 60 hissesine sahip olduğu Uno Ekmek satın aldı.

Ülker’in Uno’su ‘Doygun Ekmek’i satın aldı

Ülker markasının kurucusu olan Asım Berksan ile Sabri Ülker kardeşlerin çocukları paketli ekmek pazarında yıllardır rekabet halinde. Bu pazarın önemli oyuncularından Uno marka­sını yöneten Unmaş Ülker Ailesi’ne, Doygun Ekmek ise Berksan Ailesi ne ait bulunuyor.

Ancak bu markalardan Doygun Ekmek bir süredir zor durumdaydı. Doygun Ekmek, organize perakende zincirlerinde raf maliyetlerinin gide­rek artmasına ve indirimli marketlerin kendi ürettikleri paketli ekmek fiyat­larıyla rekabetin güçleşmesine daya­namadı. Şirket geçen yıl perakende dağıtımını durdurdu, üretimini de ciddi anlamda azalttı. Son aldığımız bilgiye göre ise Doygun Ekmek, bünyesinde Uno markasını bulunduran Unmaş’a satıldı. Unmaş ın hem şirketi hem de 18 bin metrekarede kurulu olan ve günde 40-50 ton hamur üreten Doy­gun Ekmek’e ait Esenyurt’taki tesisi ve markayı satın aldığı söyleniyor.

ÖNCE ÜRETİMİ AZALTTI

Doygun Ekmek, Selçuk Berksan’ın sağlıklı beslenme kararı alması ve tam buğday ekmeği bulamaması netice­sinde kurulmuştu. 1999 yılında üretime başlayan Doygun Ekmek, 2000 yılında ulusal zincir mağazaların raflarına da taşındı. Marka kısa sürede peraken­dede 30 çeşit ekmeğiyle varlık göster­meye başladı. Otel, restoran, kafe ve catering firmalarına ise 138 çeşit ürün verir hale geldi. En son koruyucusuz ve katkısız ekmeği piyasaya sunan şir­ket, geçen yıl tüm pazarı şaşırtan bir karar alarak üretimini yüzde 90 ora­nında durdurdu ve işten çıkarmalara başladı. Perakende dağıtımını da dur­duran markanın ne olacağı herkesçe merak edilirken beklenen haber geldi. Şirketin alıcısı Ülker’in Uno’su oldu.

DAĞITIM AĞI GÜÇLÜ

Perakende satış ve ev dışı tüke­timle birlikte paketli ekmek pazarı­nın bugünkü büyüklüğünün 1 milyar TL olduğu tahmin ediliyor. Pazarın en büyük oyuncularından biri Uno markasıyla satış yapan Unmaş. Yüzde 60’ı Ülker Ailesi’ne ait olan Uno, unlu mamüller sektöründe özellikle de paketli ekmek kategorisinde Tür­kiye’nin marka bilinirliği en yüksek şirketi. Dağıtım ağının güçlü olması ve Türkiye’nin 81 iline ulaşmasının yanında İstanbul, Ankara ve Mani­sa’da bulunan üç fabrikasında ürettiği ürünlerinin çeşitliliği şirketi ön plana çıkarıyor.

EN BÜYÜK ORTAK ÜLKER

1990 yılında Doruk Grubu tarafından kurulan Türkiye’nin en büyük paketli ekmek markası olan Uno’nun yüzde 50’sini 2008’de Ülker aldı. 2013’te şirketin ortaklık yapısı tamamen değişti. Daha önce yüzde 50 paya sahip olan Ülker payını yüzde 60’a çıkarırken, diğer ortak Hasip Gencer elindeki hisselerin tümünü ekmek sektörünün dünyadaki deneyimli ismi Federico Caruncho‘nun sahip olduğu Vedanta Equity‘e devretti. Şu anda şirketin yönetim kurulu başkanlığını Murat Ülker yürütüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ