Akıllı Gündem

Üç medya devini aynı masaya oturtan satın alma

Rupert Murdoch’ın kurduğu 21st Century Fox, hissedarı olduğu Sky News’u Walt Disney’e satacak

Üç medya devini aynı masaya oturtan satın alma

Rupert Murdoch’ın kurduğu 21st Century Fox, hissedarı olduğu Sky News’u Walt Disney’e satacak

ABD’li medya devi 21st Century Fox’un, İngiliz yayın grubu Sky’ı satın almasına İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi’nden veto gelmesinin ardından Fox’un sahibi milyarder iş adamı Rupert Murdoch, başka bir yola başvurdu.

Murdoch’ın imzaladığı yeni teklife göre Sky News, Sky Group’tan ayrılıp tamamen bağımsız bir şirket olacak. Sonrasında Walt Disney’e satılacak Sky News, 15 yıl boyunca 21st Century Fox tarafından da fonlanacak.

Analistlere göre Murdoch bu hamlesiyle, yayıncılık devi Comcast’in Walt Disney’e meydan okuyarak şubatta Sky için teklif vermesinin ardından Sky’ı garanti altına almak istiyor. 

Fox’un Baş Hukuk Müşaviri Gerson Zweifach, yaptığı yazılı açıklamada “Transferle birlikte oluşabilecek tüm soru ve endişelerimiz ile tüm çözüm önerilerimiz için teklif sunduk. Bu satın almayı zamanında tamamlamak için gün sayıyoruz” dedi.

Walt Disney, Aralık 2017’de yaptığı  52,4 milyar dolarlık anlaşma kapsamında 21st Century Fox şirketine ait kablolu ve uluslararası TV operasyonları, film ve TV stüdyoları ile tüm varlıkları satın almıştı.

Fox, hâlihazırda yüzde 39’una sahip olduğu Sky Group’un tamamına sahip olmak için 11,7 milyar sterlin teklif etmişti. Ancak İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi’nden “kamu yararına olmadığı” gerekçesiyle bu satın almayı reddetmişti. 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ