Akıllı Gündem

Üç günde “imparator” tahtından finansal kara listeye düştü

Dünyanın en büyük ikinci alüminyum üreticisi Rusal’ın sahibi Rus oligark Oleg Deripaska, ABD yaptırımları sonrası ağır yara aldı

Üç günde “imparator” tahtından finansal kara listeye düştü

Dünyanın en büyük ikinci alüminyum üreticisi Rusal’ın sahibi Rus oligark Oleg Deripaska, ABD yaptırımları sonrası ağır yara aldı

Ocak ayında gerçekleşen Davos Zirvesi’nde  ünlü şarkıcı Enrique Iglesias eşliğinde şampanyalı partiler düzenleyen Rus milyarder Oleg Deripaska’nın şaşalı hayatında yolun sonu çabuk geldi.

ABD’nin Rusya’ya karşı en agresif yaptırım kararlarından birini almasının ardından Deripaska’nın alüminyum devi şirketi Rusal’ın değeri üç günde yarı yarıya eridi. Rus milyarderin ismi ise genellikle “savaş diktatörleri” ve “teröristlerin” yer aldığı uluslararası kara listeye eklendi.

Şirketin yatırımcıları şirkete ait hisseleri ve tahvilleri elden çıkarırken, bazı alüminyum tüccarları Rusal’ın ürettiği metali almayı reddediyor.  Rusal’dan yapılan açıklamada yaptırımların, kredi ödemelerinde temerrüde düşmeye neden olabileceği ifade edildi.

Herhangi bir yanlış yapmadığını, şirketinin Putin döneminden önce de yüksek performans gösterdiğini vurgulayan Oleg Deripaska da ABD’nin kararını “Temelsiz, saçma ve absürt” olarak değerlendirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın ilişkileri bulunan Deripaska’ya ABD Hazine Bakanlığı tarafından “Hükümet yetkililerine rüşvet, bir iş adamının cinayet emrini vermek ve Rus organize suçlarla bağlantılı olmak” suçlamaları yöneltiliyor.

Bloomberg’e konuşan kaynaklar yaptırım kararını “Şirket için bir ekonomik cinayet” olarak adlandırırken, Çin’den sonra dünyanın en büyük alüminyum üreticisi Rusal’ın Toyota gibi büyük müşterileriyle anlaşmaları da tehlikede.

Kremlin’in Batı finansal sistemi’nin kara listesine giren şirketi güvence altına alma çabaları da sınırlı. Sürece dahil olan ancak ismini vermek istemeyen uzmanlardan biri Rus hükümetinin henüz ne şekilde bir mâli destek sağlayacağını belirleyemediğini söyledi.

“Depriska hep Rus metalinin uluslararası yüzü oldu” diyen GPW & Co. direktörlerinden  Livia Paggi’ye göre 50 yaşındaki milyarder Rusya’da iş yapmaya devam edebilir ancak Batı piyasasındaki işleri özellikle bu hafta ağır yara aldı.

ABD’nin 6 Nisan’da açıkladığı kararı Rusya’nın finans piyasasında bir şok dalgasına neden oldu.

Moskova’da işlem gören hisseler dört yılın en büyük kaybını yaşadı. Rus Rublesi, dünyanın en fazla değer kaybeden para birimi oldu. Ülkenin kredi riski yükseldi. Rus oligarklarla bağlantılı şirketlerde hissesi bulunan birçok yatırımcı çekildi.

Rusya’nın en zenginlerinden Vladimir Potanin kontrolünde yer alan, dünyanın en büyük paladyum üreticisi MMC Norilsk Nickel PJSC hisseleri 2008’den bu yana en büyük kaybı yaşayarak yüzde 19 geriledi.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ