Akıllı Gündem

Uber’in eski CEO’sunun yeni CEO koltuğu

Uber’deki görevinden Haziran 2017’de istifa eden Travis Kalanick, yeni yatırımı ve yeni unvanını Twitter’dan açıkladı

Uber’in eski CEO’sunun yeni CEO koltuğu

Uber’deki görevinden Haziran 2017’de istifa eden Travis Kalanick, yeni yatırımı ve yeni unvanını Twitter’dan açıkladı

Mobil uygulama yoluyla araç kiralama hizmeti sunan Uber’in kurucusu ve 2009-2017 yılları arasındaki CEO’su Travis Kalanick’in yaklaşık 15 gün önce kurduğu yatırım fonu piyasaya hızlı giriş yaptı.

İsmini Kalanick’in büyüdüğü evin sokak numarasından alan “10100” (Ten-One-Hundred/ On Yüz) adlı şirket, ilk büyük yatırımını yaptı. 42 yaşındaki girişimcinin açıklamasına göre 10100, emlak start-up’ı City Storage Systems’in (CSS) çoğunluk hissesini 150 milyon dolara satın aldı. CSS’in yeni CEO’su da Kalanick olacak. 

Twitter’dan açıklama yapan Kalanick, CSS’in yoksul bölgelerdeki park, perakende ve endüstri alanlarında emlak yatırımları yaptığını söyledi. 

Buna benzer yeniden yapılandırma ihtiyacı olan 10 trilyon dolar değerinde alan olduğunu söyleyen Kalanick, bu alanların dijital çağa ayak uyduran, yeni bir amaca uygun hâle getirileceğini ifade etti.

Kalanick ayrıca, CSS’teki 15 kişilik ekibine yeni işe alım yapacaklarını da duyurdu.

Yalnızca Türkiye’de değil dünyanın birçok ülkesinde taksicilerin yoğun eleştirisi ve protestolarına maruz kalan Uber geçen yıl bir cinsel istismar skandalıyla sarsılmıştı.

Uber’in kadın çalışanları, “sistematik taciz” ve cinsiyet ayrımcılığı yapıldığını iddia etmiş, bu iddialar 20 kişinin işten çıkarılmasına, sonrasında da haziran ayında Kalanick’in istifasına kadar uzanmıştı.

Uber’in başındaki kara bulutlar Japon bankacılık devi Softbank’in ocak ayında uzattığı elle biraz olsun dağıldı. Softbank ve yatırım şirketi  Dragoneer’den oluşan konsorsiyum, Uber hissedarlarından toplamda 8 milyar dolarlık hisse satın aldı ve konsorsiyumun Uber’deki payı yüzde 17,5 oldu. 

Travis Kalanick’in de Uber’deki payını satan hissedarlar arasında. Kalanick, 1,4 milyar dolar değerindeki yüzde 30 hissesini Softbank’a satarak, servetini, yaklaşık 4,24 milyar dolara yükseltti.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ