Akıllı Gündem

Twitter tacizci ve nefret içeren davranışları engelleyecek

Twitter, tacizci hareketler ve nefret içeren davranışları önlemek için kurallarını güncelliyor

Twitter tacizci ve nefret içeren davranışları engelleyecek

Twitter, online taciz ve tehditleri kontrol altına almak için kurallarını gözden geçiriyor. Bu senenin başlarında intikam için porno gönderileriyle alakalı sorunu çözmek için kurallarını yenileyen Twitter, şimdi de taciz olarak nitelendirdiği davranışların önüne geçmeye çalışıyor.

San Francisco menşeli sosyal medya sitesi bir blog yazısında, farklı düşünceleri her zaman kucaklayacaklarını ve destekleyeceklerini; ancak zarar veren, tehdit edici ya da başkalarının düşüncelerini onları korkutarak engellemeye çalışan hareketleri müsamaha etmeyeceklerini bildirdi.

Bu değişim kararı ise Irak’taki İslam Devleti ve IŞİD gibi radikal terörist gruplarının Twitter’da etkinliğini artırması ve siteyi kendi mesajlarını paylaşmak için kullanmaya başlaması ile alındı. Twitter ve Facebook gibi şirketler online suiistimal ve tacize karşı her ne kadar savaş verse de hala bu çabalar yeterli olmuyor.

Twitter’ın Kötücül Davranış Politikası şiddet ve terörizmi destekleyen ya da tehditkâr mesajları yasaklıyor. Artık yeni kurallar ise hangi davranışın kötücül olarak kabul edileceğini farklı bir dille yansıtıyor.

“Şiddeti destekleyemezsiniz ya da doğrudan saldıramaz ve diğer insanları ırk, etnik köken, ülkesi, cinsel tercihi, cinsiyeti, cinsel kimliği, dini görüşü, yaşı, sakatlığı ve hastalığı gibi konularda tehdit edemezsiniz. Bu kategoriler doğrultusunda ilk amacı diğer insanlara zarar vermek olan hesapları kapatacağız.”

Kullanıcılarına, kötücül olan hesapları blocklama ve sessize alma iznini veren Twitter, şirketin kuralları çiğnendiği takdirde kullanıcılarından paylaşımlarını silmesini isteyebilir. Eğer kullanıcı iş birliği yapmazsa şirket hesabı kapatabilir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ