Akıllı Gündem

Twitter Başkan Yardımcısı Crowell Ankara’da

Twitter Başkan Yardımcısı Colin Crowell, Ankara’da BTK Başkan Ömer Fatih Sayan ile görüştü. Görüşmede terör ve müstehcen paylaşımlar masaya yatırıldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin terör örgütlerinin propagandasının yapıldığı mecralara dönüşmemesi gerektiğini ifade etti.

Twitter Başkan Yardımcısı Crowell Ankara’da

Popüler sosyal medya platformu Twitter‘ın 2 numarası Colin Crowell, geçtiğimiz gün Türkiye’ye geldi. Yaklaşık iki yıllık bir aranın ardından tekrar ülkemizi ziyaret eden Twitter’ın Başkan Yardımcısı Colin Crowell, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan ile Ankara’da biraraya geldi. BTK‘nın internet sitesinde yer alan duyuruya göre Sayan, sosyal paylaşım sitesi Twitter’ın Başkan Yardımcısı Colin Crowell ile kurumda görüştü.

‘YARARLI BİR GÖRÜŞE OLDU’

Crowell ile yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Sayan, Twitter’ın Türkiye temsilcisi atamasının önemli bir gelişme olduğunu, Türkiye’de Twitter tarafından ofis açılmasına yönelik talebin yenilendiğini belirtti. Türkiye’nin, genç ve dinamik nüfus yapısıyla sosyal medya kanallarının en çok kullanıldığı ülkeler arasında yer aldığına işaret eden Sayan, şunları kaydetti:

‘SAHTE HESAPLAR İLE MÜCADELE’

“Evrensel hukuk kuralları ile Türk hukuk kurallarının sosyal medya mecralarında da meri olması gerekiyor. Görüşmede bu konudaki hassasiyetlerimizi aktardık. Özellikle Türk yargı makamları tarafından verilen kararların uygulanmasının önemine dikkati çektik. Sosyal medya kanallarında açılan sahte hesaplar ile mücadele edilmesinin önemli olduğunu vurguladık.”

TERÖRİZMLE SANAL PLATFORMLARDA MÜCADELE

Terörizmle sanal platformlarda mücadelenin önemine de dikkati çeken Sayan, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin terör örgütlerinin propagandasının yapıldığı mecralara dönüşmemesi gerektiğini vurguladı Bu konuda bütün dünya ülkelerinin karşılıklı işbirliği ve dayanışma içinde bulunması gerektiğini belirten Sayan, “Twitter’da Türkiye’ye yönelik faaliyetlerde bulunan terör örgütlerinin ve terörizmin propagandasının yapılmaması gerektiğine yönelik hassasiyetlerimizi aktardık” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ YAPILABİLİR’

Sayan, Ankara’da meydana gelen terör saldırısı sonrasında Twitter’dan atılan mesajlara yönelik işbirliğinin önemli olduğuna işaret ederek, acil durumlardaki işbirliklerinin geliştirilmesi konusunda mutabakata vardıklarını bildirdi. Fransa’daki terör saldırısı sonrasında Twitter’ın vatandaşları bilgilendirmek, uzak durmaları gereken alanlarla ilgili uyarmak için kullanıldığı bilgisinin paylaşıldığını ifade eden Sayan, bu konudaki iş birliklerinin Türkiye ile de yapılabileceğinin aktarıldığını kaydetti.

DUYARLILIK BEKLENTİSİ

Sayan, eğitim, sağlık, afet ve acil durumlarla ilgili konularda da Türkiye ile Twitter arasında işbirliklerinin görüşüldüğünü belirtti. Sosyal paylaşım sitelerindeki müstehcen içeriklerin engellenmesinin önemine de işaret eden Sayan, “Özellikle gençlerin ve çocukların internetin ve sosyal medyanın zararlı içeriklerinden korunması konusunda duyarlı olduğumuzu, bu konuda da Twitter’dan duyarlılık beklediğimizi aktardık” ifadelerini kullandı.

BTK Türk hacker ordusu kuruyor

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ