Akıllı Gündem

TV’deki internet reklamlarına hız ayarı geliyor

Telekom ve GSM operatörlerinin internet reklamlarına hız ayarı geliyor. Şirketler artık laboratuvar koşullarında ulaştıkları hızlara, tüm tüketicilerin ulaşabileceği algısı oluşturmayacak şekilde reklamlar hazırlamak zorunda kalacak. Öte yandan, yeni düzenlemede reklam verenler, ticari reklamlarında yer alan iddiaların doğruluğunu ispatla yükümlü olacak.

TV’deki internet reklamlarına hız ayarı geliyor

Reklamlardaki “Benim internetim daha hızlı. Herkese 1000 Mbps’lik ışık hızında internet” sloganlarının yer aldığı ‘internet reklamları‘ tarih oluyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, laboratuvar koşullarında ulaşılan hızların her aboneye sunuluyormuş hissi veren internet reklamları için yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayınladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, yayınladığı “Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği”nde doğrudan karşılaştırmalı reklamlarda herhangi bir kişi veya kurumun tanıklığına yer verilemeyecek.

Gıda reklamlarında sağlık beyanı kapsamına giren hususlar karşılaştırmaya konu edilemeyecek.

Karşılaştırmalı reklamlarda, rakiplere ait isim, marka, logo veya diğer ayırt edici şekil veya ifadelerle ticaret unvanı veya işletme adları, 1 Ocak 2018’den itibaren gereken koşulları sağlaması halinde kullanılabilecek.

İnternet reklamlarına düzenleme

Elektronik haberleşme hizmetlerine ilişkin reklamlarda, test veya laboratuvar koşullarında geçerli olan internet hızlarına, tüm tüketicilerin ulaşabileceği algısı oluşturulamayacak. Bu koşullarda elde edilen hızların, reklama konu edilmesi halinde, test veya laboratuvar koşullarında geçerli olduğu bilgisi dış ses veya durağan yazı olarak ana vaatte belirtilecek.

İnternet hızının veya kapsama alanının belirtilmesi durumunda, vaat edilen hızın veya kapsama alanının altyapı, coğrafi şartlar, şebeke yoğunluğu, kullanılan cihaz, bina konumu gibi etkenlere bağlı olarak değişebileceği bilgisi ortalama tüketicinin algılayabileceği süre ve biçimde verilecek.

Sunulan hizmette adil kullanım kotası, hız kotası ve benzeri sınırlamaların bulunması durumunda bu husus açıkça belirtilecek.

Öte yandan, reklam verenler, ticari reklamlarında yer alan iddiaların doğruluğunu ispatla yükümlü olacak.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ