Akıllı Gündem

Türkiye’nin enerji sorununa 5 çözüm

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi İbrahim Dinçer’e göre enerji alanında Türkiye’nin yaşadığı pahalılık ve dışa bağımlılık gibi sorunların beş çözümü var

Türkiye’nin enerji sorununa 5 çözüm

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi İbrahim Dinçer’e göre enerji alanında Türkiye’nin yaşadığı pahalılık ve dışa bağımlılık gibi sorunların beş çözümü var

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Enerji Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Dinçer Medipol Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Bilgiden Teknolojiye Uzanan Yolda İnovasyon’ konferansında öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin temiz enerjide dünya birincisi olmak istediğini belirten Prof. Dr. İbrahim Dinçer, bu alanda çözüme kavuşturulması gereken beş konuyu şu şekilde sıraladı:

1- Enerjide verimliliği artırmak,

2- Güneşten, rüzgâra, rüzgârdan jeotermale kadar yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek,

3- Temiz teknolojilerle fosil kaynaklı yakıtları kullanmaya devam etmek,

4- Nükleer enerji

5- Temiz yakıt ve temiz enerji.

“Türkiye en büyük hamlelerini bu noktada yapmak zorunda” diyen Dinçer sözlerine şu şekilde devam etti:

“Özellikle rüzgâr ve güneş bunlar Türkiye için öncü alanlar ama aynı zamanda Türkiye’nin öne çıkmak istediği diğer bir alan ise temiz kömür teknolojileri. Bizim mevcut linyit rezervlerimiz var. Bunları daha temiz formda üretip termik santrallerimiz ve konutlarımızda kullanabiliriz.”

Dünyada bütün gelişmiş ülkelerin başarı anahtarının araştırma, inovasyon ve ticarileştirme olduğunu söyleyen TÜBA Enerji Çalışma Grubu Başkanı Dinçer, “Günün sonunda bilgiyi elle tutulur enerjilere dönüştürmeniz çok önemli. Araştırmayı sadece araştırma yapıp yayınla bırakıyorsanız vatandaşa inmiyor. Bunu bir teknolojiye dönüştürürseniz vatandaş bunu kullanacak. Bu ülke için de katma değer getirecektir” diye konuştu.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ