Akıllı Gündem

Türkiye İş Bankası Tarım Sohbetleri’nin beşinci durağı Karaman

İş Bankası Tarım Sohbetleri’nin beşincisi Karaman’da gerçekleşti

Türkiye İş Bankası Tarım Sohbetleri’nin beşinci durağı Karaman

İş Bankası Tarım Sohbetleri’nin beşincisi Karaman’da gerçekleşti

İş Bankası Tarım Sohbetleri’nin beşincisi Karaman’da gerçekleşti….Tarımsal üretimin çeşitliliği ve sürdürülebilirliğinde gıda sanayinin önemi üzerine  düzenlenen konferansa çok sayıda sektör temsilcisi ve girişimci katıldı.

Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat’ın moderatörlüğündeki etkinlikte  Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Gökhan Alkan, Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, Karaman Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Armutlu ve Türkiye İş Bankası Ticari Bankacılık Pazarlama Bölümü Tarım Birim Müdürü Özgen Şenel konuşmalar yaptı.

İş Bankası Ticari Bankacılık Tarım Birim Müdürü Özgen Şenel konferansta konuşulanları ve tarım ekonomisine ilişkin son gelişmeleri Bloomberght’ye değerlendirdi.

Tarım Birim Müdürü Özgen Şenel, “ İş Bankası olarak Tarım Sohbetlerinin beşincisini Karaman’da düzenledik. Karaman Türkiye’nin temelinde olduğu gibi tarımın yapıldığı piyasalardan birisidir. Aslında ülkemizde tarım hem ekonomi açısından hem de insanların kaliteli ve yeterli beslenmesi açısından çok önemli bir sektördür. Bizim bu toplantıları düzenlememizdeki temel sebebi de bazı bölgesel özelliklere göre konuları irdeleyerek bir katkı olarak ortaya koymak istiyoruz. Karaman’da aslında nüfusunun yüzde 58’inin tarımla uğraştığı bir ilimiz. Burada hem hayvancılık var hem de bitkisel üretim var. Hayvancılığın çeşitli dalları var. Arıcılık dahi yoğun olarak yapılıyor ve tamamen ekili arazi büyüklükleri itibariyle de çok verimli ve yaygın tarımsal potansiyeli olan bir ilimiz” dedi.

Şenel, “Biz de burada konu olarak tarımsal üretimin çeşitliliği ve sürdürülebilirliğin de gıda sanayinde önemini ele aldık. Çünkü Karaman’da aynı zamanda küçük, orta ve büyük ölçekte çok sayıda gıda sanayi konusunda faaliyet gösteren firmalarda var. Burada belli bir yol kat edilmiş vaziyette; biz daha fazla ne yapılabilinir analistlerimizle masaya yatırdık. Hem sektör içinden hem de akademisyen olarak analistler bu konuları irdelediler ve bekliyoruz ki bu toplantılar sonucunda olumlu sonuçlar çıksın” diye ekledi.

Karaman Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Armutlu, “Karaman’da tarım hububat, bakliyat ve mısır üzerinde çalışıyor. Şu aralar mısır ağırlığımız daha fazla. Bizim borsamız olaraktan bu ürünlerin, üreticilerimizin değerinde satabilmesi için daha iyi bir piyasa olması için borsamızda analizler yapıp, üyelerimize sunuyoruz.  İhale usulünde en iyi şekilde kanun çerçevesinde ürünleri değerlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Gökhan Alkan, “Karaman gıda sektörü ve gıdaya dayalı sektörde yoğunlaşmış bir sanayiye sahip bir ilimizdir. İhracat yapan 62 tane sanayi kuruluşumuz 100’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Yaklaşık 350 milyon dolarlık ülke ekonomisine katkıda bulunuyoruz.  Geniş topraklara sahip ilimizde tarım tercih edilen ana kollardan biri buna dayalı gıda sektörünün de burada oluşması da bu ürünlere katma değer sağlıyor ve ülkemizi bu sayede katkıda bulunuyor.  Gıda sanayine yönelik ham madde teşkil eden ürünlerin dışında Karaman için özellik taşıyan ürünlerimiz de var. Mesela kimyonun ana vatanı Karaman. Ayrıca dünya gurmelerinin tercih ettiği sumak bu topraklarda yetişiyor. Gıda sektörüne ve markalaşmaya katkı sağlamak için biz sanayi odamız olarak coğrafi işaretler almak için bazı çalışmalarımız var. Bunlardan biri geçen haftalarda coğrafi işaret aldığımız Karaman dil ve obruğu peyniridir. Medya da çok yer aldı ve İtalya’da bir peynir festivalinde birinciliği var. Taş değirmen bulguru ile ilgili müracaatımızı da gerçekleştirdik. Sırada yine bu bölgemizde yetişen ekşi kara üzüm için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Rekolte üzerine değerlendirmelerde bulunan Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, “Beklediğimiz bir rekoltemiz oldu. Bizim ağırlı olarak ürünlerimizin başında Karaman olarak elma, pancar ve son zamanlarda mısır da çiftçilerin özellikle para kazandığı bir ürün olduğu için ağırlık bir eğilim oldu. Buğday ve arpa da rekolte düşüklüğümüz var. O da ekilmediği için var” dedi.

Muğlu, çiftçinin en büyük sorunlarının mazotun gün geçtikçe yükselmesi, gübre, enerji gibi kalemlerin çiftçilere maliyet olarak yansıdığını belirtti.

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ