Akıllı Gündem

Türkiye hibrit otomobilleri sevdi

Ülkemizde hibrit otomobil satışları geçen yıla oranla gözle görülür bir artış gösterdi. Türkiye hibrit pazarının aslan payı ise tabii ki Toyota’nın

Türkiye hibrit otomobilleri sevdi

Türkiye hibrit otomobilleri sevdi. Dünyada hibrit ve tamamen elektrikli araçların kullanımı yaygınlaşırken, vatandaşlarımız da bu yenilikçi ve çevreci yaklaşıma tepkisiz kalmadı. 2017 yılının ilk 9 aylık döneminde hibrit otomobil satışları bir önceki yıla göre yüzde 5 artış gösterdi. Bu teknolojinin gelişmesine önderlik eden Toyota’nın hibrit satışları da yüzde 457 oranında yükseldi.

Hibrit satışları katlandı

ODD (Otomotiv Distribütörleri Derneği) verilerine göre ülkemizde geçtiğimiz yılın ilk 9 aylık döneminde 551 adet hibrit araç satıldı. Bu yılın aynı döneminde ise bu rakam 2 bin 747 adete yükseldi. 2016 yılında toplam hibrit satışları ise 1.038 adet olmuştu. Hibrit otomobil satışlarındaki bu artışlarda hibrit otomobillere verilen ÖTV teşviği ile çevreci teknolojilerin tüketiciler tarafından daha çok tanınmasının rolünün büyük olduğu da ortaya çıkmış oldu.

Toyota lider koltuğunda

Türkiye’de satılan her 100 hibrit otomobilden 93’ü Toyota olurken, hibrit otomobil satışlarında birinciliği Türkiye’de üretilen “ilk hibrit” model olan Toyota C-HR Hybrid aldı. Toyota C-HR Hybrid, üretilmeye başlandığı geçtiğimiz yılın Kasım ayından bu yana 2000’den fazla satış gerçekleştirdi.

Her Toyota modeline bir hibrit versiyon

Toyota, 20 yıl önce sunduğu ilk seri üretim hibrit otomobil Prius ile otomotiv sektöründe yeni bir segment yaratırken, bugün dünyadaki hibrit satışları da 11 milyonu geçti. Avrupa’da 7 farklı güç ünitesiyle 16 hibrit Toyota modeli satışa sunulurken, Toyota Avrupa’nın satışlarının yüzde 40’ını da hibritler oluşturuyor. Toyota, Türkiye otomotiv pazarında ise; C-HR Hybrid, Yaris Hybrid, RAV4 Hybrid, Auris Hybrid, Auris Touring Sports Hybrid ve Prius olmak üzere 6 hibrit modelle yer alıyor. Toyota’nın hedefi 2020 yılında her Toyota modelinin bir hibrit versiyonunu sunmak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ