Akıllı Gündem

Türkiye giderek mutsuzlaşıyor

TÜİK Yaşam Memnuniyeti Araştırması’na göre ise mutlu olduğunu söyleyenlerin oranı 2016 yılında yüzde 61,3 iken 2017 yılında bu oran yüzde 58’e geriledi

Türkiye giderek mutsuzlaşıyor

TÜİK Yaşam Memnuniyeti Araştırması’na göre ise mutlu olduğunu söyleyenlerin oranı 2016 yılında yüzde 61,3 iken 2017 yılında bu oran yüzde 58’e geriledi

Bugün 20 Mart Dünya Mutluluk Günü. Birleşmiş Milletler Dünya Mutluluk Günü Raporu’na göre Türkiye 156 ülke arasında en mutlu 70’nci ülke.

Sağlık, bakım, özgürlük, cömertlik, dürüstlük, gelir ve iyi yönetim kriterlerinin baz alınarak hazırlandığı listenin ilk sırasında ise bir önceki yıla göre dört basamak yükselen Norveç bulunuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Yaşam Memnuniyeti Araştırması’na göre ise mutlu olduğunu söyleyenlerin oranı 2016 yılında yüzde 61,3 iken 2017 yılında bu oran yüzde 58’e geriledi.

Peki, neden mutlu olamıyoruz?

Mutlu olmanın sadece dış faktörlere bağlı olmadığını söyleyen Uzman Psikolog Selin Pekşen’e göre mutsuzluğu azaltmak; bireyin sorun çözme becerilerine, sorunlara karşı mücadeleci tavrına ve pozitif bakış açısını her daim korumasına bağlı.

Pekşen, aile ilişkileri, çalışma koşulları, finansal sorunlar, sağlık sorunları vb. gibi pek çok durumun insanlar üzerinde stres oluşturduğunu, bu stresin de olumlu duyguların hissedilmesinin önüne geçtiğini belirtiyor.

Pekşen’e göre, iş yaşamında problemler yaşayan bir kişi tüm yaşantısının çekilmez bir hâl aldığını düşündükçe daha da mutsuz oluyor ve kendisini iyi hissettirecek davranışları yapmayı erteliyor.

Mutsuzlukla ilişkili olarak günümüzün en önemli ruhsal sorunlarından biri de depresyon. Selin Pekşen’e göre, kısa süreli mutsuzluklar üstesinden gelinemedikçe depresif ruh haline, bu halin devamında ise depresyon dediğimiz hastalığa dönüşebiliyor.

Bu nedenle pozitif olmak mutlulukla ilişkili olmakla beraber ruh sağlığını korumak için de çok önemli.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ