Akıllı Gündem

Türkiye Ekonomisi Büyüyor Ama ?

Türkiye Ekonomisi Büyüyor Ama ?

Türkiye Ekonomisi 2017’de yüzde 7,4 Büyüdü
TÜİK’in açıkladığı verilere göre, Türkiye’de 2017 yılı mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış büyüme verisi bir önceki yıla göre yüzde 7,4 oranında arttı. 2017 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre büyümede yaşanan artışın yüzde 7,3 oranında olduğunu görüyoruz. Bir önceki çeyreğe oranla yaşanan artışın ise yüzde 1,8 seviyesinde bulunuyor. Diğer taraftan 2017 yılı birinci ve üçüncü çeyrek büyüme rakamlarının yukarı yönlü revize edildiğini görüyoruz.
İktisadi faaliyet kollarına göre baktığımızda, yüzde 4,7 artış ile tarım sektörü, yüzde 9,2 artış ile sanayi sektörü ve yüzde 8,9 artış ile inşaat sektörünün büyüme rakamına olumlu katkıları dikkat çekmekte. 2017 yılı diğer çeyrek rakamlarına oranla artış yakalayan sanayi sektörünün, son çeyrek rakamını yukarı çeken ana sektör olduğunu görüyoruz. Tarım sektörü ikinci çeyrekten bu yana değişim göstermezken, inşaat sektöründe dördüncü çeyrekle beraber yukarı yönlü ivmelenme meydana geldiği görülüyor. Hane halkı tüketim harcamaları 2017 yılında yüzde 6,1 seviyesinde artış yakalarken, dördüncü çeyrekteki artışı yüzde 6,6 seviyesinde. Kurda meydana gelen yükseliş hareketinin ise ihracat rakamına olumlu etkileri yakından hissediliyor. 2017 yılında mal ve hizmet ihracatı yüzde 12 artarken, ithalatın yüzde 10,3 oranında artış yakaladığını görüyoruz. Ancak net ihracat rakamının büyümeye katkısı ilk çeyreğe oranla zayıflama kaydetmişe benziyor. İşgücü ödemeleri ise 2017 yılında yüzde 12,9 artarken, dördüncü çeyrekte yüzde 15,6 artış yakalayarak iç talebin arttığına yönelik savı güçlendiriyor.

SONUÇ
2017’de kişi başı gelirin 10 bin 597 Dolar olduğu Türkiye ekonomisinin dünya ekonomileri içerisinde yüzde 7,4 artış ile dikkat çekici oranda büyüme kaydettiği görülüyor. Özellikle 2017 büyüme oranı ile Türkiye’nin G20 ülkeleri içerisinde ilk sırada yer aldığını görüyoruz. Ancak bu pozitif gelişmelerin yanı sıra enflasyonda devam eden artış ve kurda yaşanan rekor yükselişler ekonomideki istikrarın yakalanması açısından engel oluşturmaya devam etmekte. Bu nedenle 25 Nisan’da gerçekleşecek olan TCMB toplantısı piyasalar açısından kritik önem taşıyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ