Akıllı Gündem

Turkcell’deki düğümü Türkiye Varlık Fonu mu çözecek

Türkiye Varlık Fonu’nun ilk yatırımı Alfa Grubu’nun elindeki Turkcell hisselerini satın almak olabilir.

Turkcell’deki düğümü Türkiye Varlık Fonu mu çözecek

Turkcell’deki bilmeceye dönen ortaklık yapısı sorunu bu ay netliğe kavuşacak. Turkcel’in hakim ortağı Çukurova Grubu ve Rus Alfa Grubu arasındaki ortaklık yapısı anlaşmazlığı uluslararası mahkeme tarafından netliğe kavuşturuldu. Ancak mahkemenin verdiği kara sonrası yeni bir bilinmezlik ortaya çıktı. Londra’daki uluslararası tahkim mahkemesinin geçen ay verdiği karara göre, Çukurova Grubu, 27 Eylül tarihine ka­dar ya elindeki yüzde 13,76’lık Turk­cell hisselerini 2,8 milyar dolara Rus Alfa Gurubu’na satma ya da Rus Alfa Grub’nun elindeki yüzde 13.22 his­seyi 2,7 milyar dolara alma yönünde karar verecek. Ardından da 14 gün içinde bu işlemi gerçekleştirecek.

Ancak uluslararası tahkimin bu kararında belirttiği toplamda 20,4 mil­yar dolarlık (2,95 dolar/TL kurundan hisse başına 27,3 TL) şirket değeri, Turkcell’in 7,4 milyar dolarlık (hisse başı fiyat 9,98 TL) piyasa değerinin neredeyse 2,7 katı kadar. Bu kadar yüksek bir değerleme, söz konusu iş­lemin en zorlu yönü olarak görülüyor. 20,4 milyar dolarlık değer. 2015 yılın­da Rus Alfa Grubu’nun Çukurova Grubu’na hisseleri almak için yaptığı 2,8 milyar dolarlık tekliften kaynakla­nıyor.

ÇOK BELİRSİZLİK VAR

Bunun yanında Çukurova Grubu, Alfa Grubu’na rehinli dolaylı Turkcell hisselerinin geri alımı için 2014’te Zi­raat Bankası ile kredi sözleşmesi im­zalamış ve Alfa Grubu’na 1,6 milyar dolarlık borcunu bu krediyle öde­mişti. Artık bu hisseler üzerinde Zira­at Bankası’nın rehini var. Sonuçta Çu­kurova Grubu’nun Alfa Grubu’nun hisselerini yeni bir kredi kaynağı bul­madan almasına borsa uzmanları zor gözüyle bakıyor.

Üçüncü bir konu ise eğer Çuku­rova Grubu söz konusu hisseleri ala­mazsa, elindeki hisseleri Alfa Grubu’na satmak durumunda. Böyle bir durumda da stratejik olarak önemli görülen telekom sektöründe en büyük oyuncunun yabancı ser­mayenin eline geçmesi, kamu tarafından isten­meyebilir. Yani Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), söz ko­nusu hisse devrine izin vermeyebilir.

Alfa Grubu, BTK’nın onay verme­si durumunda ise yönetim hisselerini ele geçirmiş olacak. Bu durumda Ser­maye Piyasası Kurulu (SPK), Alfa Grubu’na çağrı yapma zorunlulu­ğu getirebilir. Böyle bir tabloda da Alfa Grubu, piyasa fiyatının yaklaşık 2,7 katı bir fiyattan diğer ortaklara çağrı yapmak durumunda kalabilir.

turkcell-ortaklik-yapisi

DEĞER BİLMECESİ

Sonuçta önümüzde çok bilinme­yenli bir denklem var. Bu denklemle ilgili olarak bu ay içinde önemli gelişmelerin olacağını, konunun netleş­meye başladığını göreceğiz. Peki ihti­malleri şirket analistleri nasıl değer­lendiriyor?

Normal şartlarda olası bir satışın gerçekleştiği yönünde haber gelmesi durumunda hisse fiyatının da satışın gerçekleşeceği fiyata yakınlaşması beklenir. Ancak piyasa fiyatının nere­deyse üç katı üzerinde 20,4 milyar dolar değer konan Turkcel hisselerinde bir hareketlenme olmadı. Gedik Yatı­rım Araştırma Uzmanı Erol Gürcan, çok uzun süredir devam eden belir­sizlik sürecine ek olarak son karar öncesinde taraflardan gelen hamlele­rin birçoğunun dava sürecine ve ka­rarı etkilemeye yönelik stratejiler ola­rak değerlendirildiğini söylüyor. Gür­can. “Mahkeme kararına karşın hisse fiyatlarında anlamlı bir hareketlenme görülmedi. Çünkü piyasa belirsizliğin ve hukuki sürecin devam edeceğine yönelik beklenti içinde” diyor.

Şirket tarafından sürecin nasıl de­vam edeceğine ilişkin net bir bilgi he­nüz verilmedi. Ancak uzun yıllardır devam eden belirsizlik dönemi bo­yunca yaşananlar ve son gelişmenin ardından piyasadaki fıyatlamalarda çok önemli bir değişiklik görülme­mesi nedeniyle hukuki sürecin ve/veya belirsizliğin karşılıklı hamle­lerle bir süre daha devam etmesi Ek­lenebilir.

turkcell-hisse

SÜREÇ UZAYABİLİR

Uluslararası tahkimin verdiği ka­rara göre Turkcell’in değerinin 20,4 milyar dolara denk geldiğini söyleyen Ata Yatırım analisti Ender Kaynar. “Turkcell’in piyasadaki değeri 7,4 milyar dolar. Uluslararası hukuk ko­nularında Çukurova Grubu oldukça tecrübeli ve son anlarda beklenme­dik hamleler yapabiliyor. Bu yüzden ay sonunda süre bittiğinde herhangi bir şey olmayıp süreç tekrar uzayabi­lir” eliyor.

Diğer taraftan hisselerin satılması ya da satın alınması ihtimali günde­me gelirse, hisse fiyatının geçerli olan satış fiyatına yakınsaması gündeme gelecektir. Ancak Erol Gürcan, satın alma ya da satma yönünde bir adım atılması durumunda hem Turkcell’in faaliyet gösterdiği telekom sektörün­deki oligopol yapıya hem de şirketin/sektörün Türkiye açısından stra­tejik önemine dikkat çekiyor ve baş­ta Rekabet Kumlu ve BTK olmak üzere ilgili düzenleyici otoritelerin olası satma/satın alma işlemine onay verip vermeyeceği de bir diğer soru işareti olacak’ diyor.

ZİRAAT BANKASI’NIN KONUMU

Çukurova’nın Alfa’daki hisseleri satın almaya karar vermesi durumun­da ortaklık yapısı ve kontrol açısından herhangi bir değişiklik olmaya­cağını kaydeden Ender Kaynar, sade­ce bu satış için Ziraat Bankası ile an­laşıp izin alınması gerektiğini aktarı­yor. Alfa’nın Çukurova hisselerini al­ması durumunda ise Ziraat Bankası’na borcun ödenip hisselerin rehin durumunun ortadan kaldırılması ge­rekiyor.

TVF’nin ilk yatırımı Turkcell olabilir

Sermaye piyasalarında araç çeşitliliğine katkı sağlamak, yurtiçinde kamuya ait varlıkları ekonomiye kazandırmak, dış kaynak temin etmek ve büyük ölçekli yatırımlara iştirak etmek için Türkiye Varlık Fonu (TVF) uygulaması oluşturuldu. TVF’nin ilk yatırımı iddialara göre Turkcell olabilir. Çünkü kamu otoritesi, stratejik öneme sahip telekom sektöründe en büyük oyuncu Turkcell’in yönetiminin Rus Alfa Grubu’na geçmesine çok sıcak bakmıyor. Bu durumda TVF üzerinden Alfa Grubunun hisseleri devralınabilir.

ANALİSTLER NE DİYOR?…

“Hedef fiyatımız 11,56 TL”

RIDVAN BAŞTÜRK ALB Forex Analisti

“Nisan ayı içerisinde görülen 12,25 TL’den başlayan aşağı yönlü kanal yapısı devam ediyor. Bu aşamada hissede aşağıda 9.75 ve 9.34 TL destek olarak takip edilebilir. Yukarıda ise 10.3# TL kısa vadede direnç. Bu seviyenin üzerinde ise kritik 10.80 TL test edilebilir. Hissenin 12 aylık fiyat beklentisi yüzde 15 potansiyelle 11.56 TL seviyesinde.”

“Aşağı yönlü riskler sınırlı”

GİZMEN NALBANTLI Işık FX Başanalisti

“Turkcell için 10,80 TL hedef fiyat ile ‘Endekse Paralel Getiri’ önerimizi koruyoruz. Hissedarlık yapısındaki belirsizliğin ortadan kalkması hisse üzerinde olumlu etki yapabilir. Turkcell son üç ayda gelişmekte olan ülke telekom şirketlerinin yüzde 12 altında performans gösterdi. Ayrıca Turkcell in hisse geri alımına başlaması aşağı yönlü riskleri sınırlıyor.”

Talip Yılmaz/Ekonomist

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ