Akıllı Gündem

Türk Telekom Boğaziçi Zirvesi’nde örnek gösterildi

Türk Telekom’un internet okuryazarlığını artırmaya yönelik kapsayıcı iş modelleri Boğaziçi Zirvesi’nde örnek gösterildi

Türk Telekom Boğaziçi Zirvesi’nde örnek gösterildi

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşen 7. Boğaziçi Zirvesi, bu yıl “Küresel Gelecek Küresel Hedefler” temasıyla 29 Kasım’da başladı. Dünyadan ve Türkiye’den iş insanlarına, devlet başkanlarına ve bakanlara ev sahipliği yapan Zirve’ye; Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın dünyaya örnek gösterdiği kapsayıcı örnek iş modellerini anlatmak üzere Türk Telekom da davet edildi. Zirvenin ilk gününde konuşma yapan Türk Telekom CEO’su Paul Doany, şirketin Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine” ulaşmak için rotasını çevirdiği dar gelirlileri ve tüm dezavantajlı kesimleri kapsayan iş modellerini anlattı.
Türk Telekom CEO’su Paul Doany: “Bilişim sektörünün potansiyelini gerçekleştirmesini istiyorsak, piramidin en altında yer alan kesimleri hedeflemeliyiz”

Türk Telekom CEO’su Paul Doany, Dr. Talal Abu Ghanzaleh moderatörlüğünde ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Ulaşmak için Kapsayıcı İş Modelleri’ panelinde bir konuşma yaptı. Konuşmasında Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin ilki olan “Yoksulluğa Son” hedefine ulaşmanın, dünyada var olan sosyal sorunların büyük bir bölümüne çözüm getireceğini belirten Paul Doany: “Daha yaşanabilir bir 2030 için sadece kamu ve STK’ların değil, özel sektörün de hayırseverlikle kalmayıp, refahın eşit dağılımı için dar gelirlileri de kapsayan iş modelleri geliştirmeleri ve bunu iş süreçlerine entegre etmeleri şart. Bu iş modelleri başarılı olarak uygulandığında, hem dar gelirli kesimlerin yaşam kalitesinin iyileştirilmesine hem de şirketler için yeni iş fırsatları yaratılmasına katkı sağlayacaktır.” dedi.
Sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin hem uygulanmasında hem de yaygınlaştırılmasında teknolojinin kaldıraç etkisine sahip olduğunu belirten Türk Telekom CEO’su Paul Doany, “Herkesin kazançlı çıkacağı yaklaşımdan bahsediyoruz. Bir yandan toplum faydası gözetilirken, diğer yandan yeni pazarlar ve müşterilere erişiyoruz. Özellikle ülkemizdeki telekomünikasyon pazarı gibi belirli bir doygunluğa erişmiş pazarlar için bu son derece önemli bir özellik. Genel anlamıyla bilişim sektörünün potansiyelini gerçekleştirmesini istiyorsak, piramidin en altında yer alan kesimleri hedeflemeliyiz” dedi.
“Kalkınma için dijital hizmetlere eşit erişim de önemli. Toplumun dijital hizmetlere erişimini kısıtlayan yoksulluk gibi unsurlarla mücadeleyi benimseyen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye’nin dijital dönüşümünü gerçekleştiren Türk Telekom için yol gösterici nitelikte. Yalnızca kapsayıcı iş modellerinin uygulanması ile kalmıyoruz; geliştirdiğimiz programlar kapsamında ulaştığımız kişilerin dijital dünyayı daha iyi tanımaları, önyargılarını yıkmaları, nihayetinde iyi bir kullanıcı haline gelmeleri ve mümkünse bundan ekonomik fayda sağlamaları için kapasite geliştirici eğitimlerle de onları destekliyoruz.”
Kapsayıcı iş modellerinin en güzel örneklerinden biri olan ve Birleşmiş Milletler tarafından örnek çalışma seçilen İnternetle Hayat Kolay projesi ile internetle hiç tanışmamış kesimleri internet kullanıcısı yapan ve sayısız başarı hikâyesine ortak olan Türk Telekom, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin 2015 yılında New York’ta lansmanı sırasında düzenlenen Sosyal Fayda Zirvesi’ne de deneyimlerini paylaşmak üzere davet edilmişti. Türk Telekom ayrıca Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın özel sektörü sürdürülebilir kalkınma için harekete çağıran “Business Call to Action” programına Türkiye’den dâhil olan ilk şirket.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ