Akıllı Gündem

Türk Lirası neden değer kaybediyor?

Türk Lirası neden değer kaybediyor?

Investing.com – Türk Lirası neden değer kaybediyor?

Türk Lirası, 2017’nin son çeyreğinde ekonomik, siyasi ve jeopolitik risklerle sert kayıplar verdi ve kurlarda da tarihi zirveler görüldü. Devamında siyasi riskler bir miktar azalırken enflasyonun da baz etkisi ile düşmesi ile TL toparlanma gösterdi. Bu sürede doların küresel piyasalarda zayıflaması ve Fed’in yıl içi ön gördüğü 3 faiz artışını gerçekleştiremeyeceği algısı gelişen ülke piyasalarına olan talebi artırdı.

Dolar/TL kuru üzerinden bakarsak, son haftalarda kurda yaşanan ataklar 3,82 üzerinde zorlanırken düşüşler de 3,78 altında ise sınırlı kalıyordu. Geçen hafta açıklanan enflasyon rakamlarının beklentiden az düşmesi, TCMB’nin enflasyonda tekrar yükseliş olabileceği mesajını vermesi, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in kredi notumuzu indirmesi ve hali hazırda devam eden jeopolitik riskler TL negatif fiyatlamayı artırdı.

Dolar/TL, geçen haftayı 3,80 üzerinde kapattı, ancak yeni haftaya oldukça sert yükselişle başladı. Pazartesi açıklanan cari açığın beklentilerden yüksek gelmesi ile atağa geçen kur, devam eden günlerde de alımlarını hızlandırdı ve 3,90 seviyesine yaklaştı.

Yakın dönemde gelişen ülke piyasaları için en büyük risk olarak ABD Başkanı Trump’ın hayata geçirdiği ek gümrük vergisi gösteriliyor. Nedeni ise, ABD’nin bu kararının ardından AB başta olmak üzere diğer ülkelerin de ek gümrük vergisi uygulamaya başlaması ve ticaret savaşlarının hızlanması riski.

Türkiye, en büyük ihracatını Almanya başta olmak üzere AB ülkelerine yapıyor ve gerek AB’nin gerekse diğer ihracat yaptığımız ülkelerin bu savaşın içine girmesi ile ticaretimizin azalma riski ve buna bağlı olarak da kazancımızın zayıflaması, cari açığımızın ise giderek artması riski var. Bu risk sadece Türkiye için değil gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkeler için geçerli, ancak kabul etmek gerekir ki iç dinamikleri yüksek olan ve yine iç ekonomik sorunları fazla olan ülkeler için bu risk daha da yüksek.

TL’nin enflasyon ve cari açık gibi büyük iç sorunlarının olması kırılganlığını yüksek tutuyor ve dıştan gelecek herhangi olumsuz bir gelişme ise buna bağlı olarak TL’nin değer kaybının daha fazla olmasına neden oluyor.

TL, bu hafta dolar karşısında %3’e yakın değer kaybı yaşarken euro, sterlin ve frank karşısında ise tarihi rekor düşük seviyeye geriledi. TL’de kırılganlık devam ederken dolar ise küresel piyasalarda düşüş yaşıyor, ancak yaklaşan Fed toplantısı dolarda değerlenme sağlarsa kurdaki seviyeler daha da yükselebilir.

Piyasalar, Aralık ve Ocak ayı toplantısında Fed’in planladığı yıl içi 3 faiz artırımına düşük ihtimal veriyordu, ancak devamında verilerin beklentileri karşılaması ve yetkililerden de şahin mesajlar gelmesi piyasalarda 4 olasılığını gündeme getirdi. Fed’in Mart’ta yapacağı toplantı fiyatlamalarda oldukça etkili, ancak artık ABD Başkanı Trump’ın beklenmeyen kararları da Fed kadar etkili oluyor piyasalarda.

TL tarafında değer kaybına neden olan iç gelişmelerin devam etmesi ve bunun üzerine gelişen ülke para birimleri için risk oluşturan gelişmelerin de yaşanması maalesef ki kayıpların artmasına neden olacaktır.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ