Akıllı Gündem

Türk Lirası, haftayı yükselişle kapatmaya hazırlanıyor

Türk Lirası, haftayı yükselişle kapatmaya hazırlanıyor

Yazar: Şenay Şerefoğlu

6 hafta üst üste düşüş yaşayan Dolar Endeksi, son 2 hafta toparlanma göstermesinin ardından bu hafta kayıplarını genişletti. Haftanın son işlem gününde 88,25 seviyesine gerileyerek Aralık 2014’ten sonraki en düşük seviyeyi gören ABD Dolar Endeksi, son saatlerde yükselişe geçse de haftayı düşüşle kapatmaya hazırlanıyor.

Dolar, gün başındaki kayıplarını silmesinin ardından majör para birimleri karşısında yükseliş yaşarken gelişen ülke para birimlerinde Güney Kore Wonu ve Türk Lirası karşısında ise satıcılı fiyatlanıyor.

Yurt içinde ABD Dışişleri Bakanı ile Türkiye Dışişleri Bakanının görüşmesi yakından takip edildi ve yapılan basın açıklamasında her ne kadar uzlaşı mesajları verilse de ABD Dışişleri Bakanının Münbiç’in stratejik öneme sahip olduğunu ve Münbiç’in kendi kontrollerinde olması gerektiğini belirtmesi dikkat çekti.

Görüşme piyasalara olumlu yansıdı ve TL, açıklamaların ardından dolar karşısında 3,74 seviyesine kadar yükselirken gün başında rekor tazeleyen EUR/TRY ve CHF/TRY kurları da %0,50 üzerinde düşüş yaşadı.

USD/TRY kurunda rekor sonrası geri çekilmeler 3,72 desteğini korurken yükselişler ise 3,82 direnci üzerinde sınırlı kaldı. Dolardaki sert düşüşe rağmen USD/TRY kuru 3,72 desteğini korursa yakın vadede 3,72-3,82 aralığındaki fiyatlama devam edebilir. Kurda alımların hızlanması için 3,82 direncinin kırılması, düşüşlerin hızlanması için de 3,72 desteğinin kırılması gerekiyor ve zayıf dolara karşın kurun 3,72 desteğini koruması yukarı yönü kuvvetlendirebilir.

Türk Lirası, dolar karşısında sınırlı düşüş yaşarken euro, frank ve sterlin karşısında ise rekor düşüşlerini sürdürüyor, yeni haftada dolar tarafında toparlanma yaşanması ile kurda tekrar alıcı fiyatlama görülebilir.

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ