Akıllı Gündem

Türk Instagram kullanıcılarına ‘profiline kim baktı’ tuzağı

Siber korsan, Instagram kullanıcılarını hedef alan yeni bir tuzak geliştirdi. Hacker’lar, Instagram profilini ziyaret edenleri göstermeyi ve takipçi kazandırmayı vaad eden yeni tuzaklarıyla kullanıcıların şifrelerini çalıyor.

Türk Instagram kullanıcılarına ‘profiline kim baktı’ tuzağı

Sosyal medya kullanıcıları için yeni bir tuzak tespit edildi. Intel Security’nin mobil malware araştırma ekibi, Google Play Store’da Instgram şifrelerini çalan bu tuzağı deşifre etti.

Intel Security’nin uyarısı üzerine Google, bu zararlı uygulamaları derhal yayından kaldırdı. Fakat tehlike bitmiş değil, benzerleri her an ortaya çıkabilir. Türkiye’deki Instagram kullanıcılarının şifrelerini çalmak üzere tasarlanmış olduğu anlaşılan tehlikeli Android uygulamaları, Instagram hesaplarına olan erişimi analiz etmeyi ve takipçi sayısını artırmayı vaat ediyor.

Görünümü Instagram’a benziyor

Kötü amaçlı uygulamanın görünümü, Instagram‘ın orijinal logosu ve tasarımıyla sunulduğu için, kullanıcılar güven duyarak “Instagram ile giriş yap” düğmesine basıp giriş yapıyor. Kullanıcılara Instagram performanslarını ölçümlemeyi ve profillerini ziyaret edenleri görüntülemeyi vaat eden kötü amaçlı uygulamalar, şifre bilgilerini çalarak bir sunucuya yönlendiriyor.

Bu sebeple Instagram, Twitter ve Facebook gibi uygulamalar için bu tip 3. parti uygulamaları kullanmanızı önermiyoruz. Ayrıca cihazınızda güvenlik yazılımı bulundurmayı da ihmal etmeyin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ