Akıllı Gündem

Türk bilim insanlarından organ ihtiyacını tarihe gömecek müthiş buluş

Türkiye’de tıpta çığır açacak bir buluşa imza atıldı. Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUNUM), dünyada ve Türkiye’de bir ilk olan 3 boyutlu yazıcıdan insan hücresi kullanarak damar üretmeyi başardı. Peki bu buluş ne anlama geliyor? Bu buluşla birlikte organ kopyalamak mümkün olacak mı? işte tüm bu soruların yanıtları…

Türk bilim insanlarından organ ihtiyacını tarihe gömecek müthiş buluş

Bir organınız rahatsızlandığında alıp yerine yenisini koysalar nasıl olurdu? Bu soru kimisi için hayret verici veya şaka gibi gelebilir. Ama bu sorunun cevabı yakın gelecekte gerçek olacak. Mideniz, karaciğeriniz veya böbrekleriniz rahatsızlandığında, hastalıklı organınız çıkarılıp yerine sağlıklısı koyulabilecek. Bilim kurgu filimlerinde olan bu sahneler artık 3 boyutlu yazıcılar sayesinde gerçeğe dönüşüyor. Üstelik çalışmalar Türkiye’de de meyvesini veriyor.

Son dönemde 3 boyutlu yazıcılar birçok alanda hayatımıza girmeye başladı. Metal ve plastik malzemelerle eşyadan, makina parçasına ve silaha kadar birçok ürün elde edilebilen 3 boyutlu yazıcılar sağlık alanında da kullanılıyor. Yurtdışında insan sağlığı için bu yazıcılardan elde edilen buluşlara bir yenisi de Türkiye’den eklendi. Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUNUM), dünyada ve Türkiye’de bir ilk olan 3 boyutlu yazıcıdan insan hücresi kullanarak damar üretmeyi başardı. Üniversitenin bilim insanları tarafından geliştirilen proje sayesinde yakın gelecekte insan vücudu için gerekli birçok damar ve organ geliştirilebilecek. Ekip ilk olarak kalp ve damar hastalıklarının tedavisi için büyük bir aşama kaydetti. İnsan dokusundan aort damar yapmayı başardı.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Üretim Sistemleri Programı öğretim üyesi Bahattin Koç geliştirdikleri proje hakkında şu bilgileri paylaştı; “Başta damar yapısını yapmazsanız organın hiçbir anlamı kalmıyor. O yüzden biz aort damarı ile başladık. Aort damarını yaparken diğer çalışmalardan farklı olarak ilk defa canlı hücreleri kullanarak damar yapısı oluşturduk. Organ transferlerinde en büyük sorun, transfer edilen organın reddedilme ihtimali. Çünkü organ başka bir hastadan alındığı için vücut kabul etmeyebiliyor. Ama bizim geliştirdiğimiz buluş ile hastanın kendi hücrelerini kullandığımız için artık hastanın vücudunun reddetmesi gibi sorun ortadan kalkacak. Daha kompleks organlar karaciğer, böbrek gibi organlar üzerinde çalışmalar devam ediyor.”

Birçok hastalıkta kullanılması planlanan buluş hayata geçtiğinde hastanın MR ve tomogrofisi çekilecek. Hangi organda hasar olduğu belirlendikten sonra devreye teknoloji girecek. Hastanın sorunlu organ veya damarının aynısı 3 boyutlu yazıcılardan basılacak. Aort damarını basmayı başaran ekip şimdi organlar üzerinde çalışıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ