Akıllı Gündem

Türk bilim insanları 212 ışık yılı uzaklıkta gezegen keşfetti

Türk bilim insanları ilk kez bir gezegen keşfetti. Keşif 10 yıllık bir çabanın ardından geldi. Gezegenin ismi için anket yapılması planlanıyor. Keşfi yapan bilim insanı Mesut Yılmaz gezegenin adının Türk, Türk1 veya Atatürk olabileceğini belirtti.

Türk bilim insanları 212 ışık yılı uzaklıkta gezegen keşfetti

Türk bilim insanları tarihinde ilk kez bir gezegen keşfetti. Ankara ve Ege Üniversitesinden üç bilim insanıyla bir doktora öğrencisinn keşfettiği gezegen güneş sisteminin 212 ışık yılı uzaklığında.

Yeni gezegen 10 yıl süren gözlem ve analizlerin ardından keşfedildi. Gözlem faliyetleri için Japonya’da üretilen bir alet, Antalya’daki teleskoba takıldı. Çıkan sonuçlar özel bir analiz tekniğiyle değerlendirildi. Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Mesut Yılmaz, keşfin uluslararası otorite kabul edilen Astronomi Dergisi tarafından da onaylandığını söyledi.

“10 yıllık bir emeğin ardından Türk araştırmacılar olarak ilk kez bir gezegen keşfetmiş olduk. Biz dünya olarak güneşe ne kadar uzaksak, bu gezegeninde kendi yıldızına olan mesafesi aynı. Bizim güneşimizden yarıçap olarak 5 kat daha büyük ve parlak bir yıldıza sahip. Böyle bir sistem içerisinde yaşam olması çok düşük ihtimal.”

Sırada yeni keşfedilen gezegene isim bulmak var. Belki yeni bulunan gezegen için kamu oylaması yapılabileceğini belirten Yılmaz, gezegenin adının Türk, Türk1 veya Atatürk olabileceğini belirtti.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ