Akıllı Gündem

Tüketici güveninde sınırlı yükseliş

2018 yılı Mart ayı Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi ve alt ön endekslerin sonuçları açıklandı

Tüketici güveninde sınırlı yükseliş

2018 yılı Mart ayı Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi ve alt ön endekslerin sonuçları açıklandı

Şubat ayında 87,16 değerini alan Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi, martta önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 2 artarak 88,78 değerini aldı. Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi, şubatta 87,03 değerini almıştı. 

Endeksi hazırlayan Piri Reis Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu ve ekibinin değerlendirmelerinde “Tüketicinin bir önceki aya göre mevcut durum algısında gerileme görülürken geleceğe ilişkin beklentilerinde iyileşme izleniyor” ifadeleri yer aldı.

Finansal piyasalarda yaşanan dalgalanma ile siyasi ve jeopolitik gelişmelerin mevcut durum algısını olumsuz etkilediğinin belirtildiği değerlendirmede “Geleceğe ilişkin beklentilerdeki iyileşme ise özellikle siyasi ve jeopolitik risklerin önümüzdeki 12 ay içinde azalacağına olan inançtan kaynaklanmış olabilir” denildi.

 Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi, mart ayının ilk yarısında yüzde 8,27 artışla 96,34 değerini aldı. Mevcut dönemin başta konut ve otomobil olmak üzere alışveriş için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi de yüzde 11,43 gerilemeyle 69,64 oldu.  

Gelecek dönemde de ağırlıklı olarak siyasi ve jeopolitik gelişmeler tüketici güveninin yönünü belirlemede etkili olmaya devam edebilir.   

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ