Akıllı Gündem

Trump sonrası iPhone’un Çin’de sürdürdüğü hüküm bitiyor

Çin’de 5 yıldır “en çok satan akıllı telefon” olmayı başaran iPhone bu konumunu kaybediyor. Nedeni ise ABD’nin yeni başkanı Donald Trump.

Trump sonrası iPhone’un Çin’de sürdürdüğü hüküm bitiyor

Donald Trump‘ın ABD başkanı seçilmesinin ardından ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret geriliminden ilk yarayı iPhone aldı. Donald Trump’ın Apple’a yaptığı “Üretimini ABD’ye taşı” çağrısının ardından iki ülke arasındaki gerilim tırmanmıştı. 5 yıldır Çin’de ‘en çok satan akıllı telefon’ olmayı başaran iPhone bu gerilimden nasibini aldı.

Counterpoint Research’ten gelen raporlara göre iPhone’lar, 5 yıl sonra ilk kez Çin’de “en çok satan akıllı telefon” olmayı başaramadı. Belirtilene göre 2016 yılında iPhone 6s modeli Çin‘de toplamda 12 milyon satmış. Buna karşın Oppo R9 ise 17 milyon satış rakamına ulaşmayı başararak zirvenin yeni sahibi olmayı başarmış.

Çin’de sürdüğü hüküm bitiyor
Öte yandan görünüşe göre Apple’ın yıllardır Çin’de sürdüğü hüküm yavaş yavaş sona eriyor. Çünkü geçtiğimiz yıl Çin’de akıllı telefon satışlarında %6 büyüme kaydedilmiş ve 465 milyon cihaz satışı gerçekleşmiş. Bu büyümeden en çok nasiplenen şirket ise satışlarını %109 arttıran Oppo olurken, Vivo %78 artış göstermiş. Huawei ise satışlarını %21 arttırırken, Apple’ın satışları ise 2016’da Çin’de %21 gerilemiş.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ