Akıllı Gündem

Trump sonrası Google çalışanları apar topar ABD’ye dönüyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın yedi müslüman ülkeye karşı uyguladığı vize yasağı sonrası Google, ABD dışında bulanan çalışanlarını geri çağırdı.

Trump sonrası Google çalışanları apar topar ABD’ye dönüyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın “terörle bağlantılı olduğu düşünülen” yedi ülkeden gelenlerin ülkeye kabul edilmemesi talimatının ardından Google, ABD dışında seyahatte olan çalışanlarını geri çağırdı.

Kendisi de Hint asıllı olan Google CEO’su Sundar Pichai, tatil vs. gibi nedenlerle ülke dışında olan 100’den fazla çalışanına yaptığı çağrıda “Kararnamenin, personel seviyesinde neden olduğu maliyeti görmek çok acı verici. Göçmenlikle ilgili görüşlerimizi her zaman ifade ettik ve ifade etmeye devam edeceğiz” açıklamasını yaptı. Pichai’nin açıklamasında, Yeni Zelanda’da bulunan çalışanlarının bile geri dönmeye başladığı belirtildi.

Google sözcüsü ise yaptığı açıklamada “Google çalışanları ve ailelerini etkileyecek, harika yeteneklerin ABD’ye girişlerini engelleyecek her türlü karar için endişeliyiz. Bu çağrımızı Washington’daki her lidere ulaştırmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Google’dan çalışanlara yapılan çağrıda “geri dönüşlerde”, şirket bünyesindeki göçmenlik, seyahat ve güvenlik uzmanlarına danışılması istendi.

Göçmen hakları hukuk firması Benach Collopy ortaklarından Ava Benach, Bloomberg’e yaptığı açıklamada yasağın geldiği yedi ülkeye mensup, yeşil kart veya H-1B tipi vize sahibi müşterilerini ABD dışına çıkmamaları konusunda uyardıklarını söyledi. Benach “Kimse yeşil kart sahiplerinin ABD’ye dönüp dönemeyeceğinden emin değil ancak H-1B tipi vizesi olanların dönemeyeceği aşikar” dedi.

Yeşil kart, ABD’de çalışma imkânı veren resmi belge iken H-1B tipi vize, diğer ülkelerden gelen yeni mezunlara teknoloji, mühendislik ve bilim alanlarında çalışma fırsatı sunuyor.

BusinessHT

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ