Akıllı Gündem

Trump, Çin’e uygulanan gümrük vergisi listesini genişletti

Trump, Çin’e uygulanan gümrük vergisi listesini genişletti

Investing.com – ABD Başkanı Trump, Mart ayında ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi uygulanacağını açıkladı ve Meksika ile Kanada’yı NAFTA’dan dolayı muaf tutarken AB, Avustralya ve Güney Kore’nin de Mayıs ayına kadar muaf olduğunu açıkladı. Trump’ın bu kararı ticaret yapan ülkelerde sert tepkilere neden olurken Trump yeni bir hamlede bulundu ve Çin’e de 60 milyar dolarlık gümrük vergisi uygulanacağını açıkladı.

Trump, ABD ve Çin arasındaki ticarette Çin’in kazanan olduğunu, ancak bu kazancın haksız rekabetten kaynaklandığını belirtti ve sadece 60 milyarlık vergi değil birçok Çin malına da ek vergi uygulanacağını ifade etti. Karşılıklı misillemelerle devam eden bu süreçte Çin, ABD’nin bu uygulamasını kınadığını açıklarken ABD ise listeyi genişletti.

ABD ve Çin arasında devam eden ticaret tarifesi gerginliği küresel piyasalarda ticaret savaşları risklerini de güncel tutuyor. Dolar, bu gelişmelerden negatif etkilenirken hisselerde de volatilite artıyor. Ekonomik verilerin gölgede kaldığı bu dönemde dolar lehte gelişmeler azalıyor.

ABD Başkanı Trump’ın başta Çin olmak üzere ticaret yaptığı ülkelere dair uygulayacağı ya da genişleteceği vergiler dolar üzerinde baskı yaratmaya devam edebilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ