Akıllı Gündem

Toyota Proace VERSO ve VAN ile ticarete giriyor

Toyota Proace VERSO ve VAN ile ticarete giriyor

Japon otomobil devi Toyota, yeni bir segmet ile tüketicilerin karşısına çıkıyor. Şirket, Proace VAN ve Proace VERSO modelleri ile ticari araç segmentinde boy göstermeye hazırlanıyor.  Şirketin gücüne güç katacak ve ticari araç segmentindeki iddiasını ortaya koyacak modeli Toyota Proace’i akilligundem.com okuyucuları için inceledik.

Biz Toyota Proace’in VERSO modelini inceleme fırsatı bulduk.  Onun için şu anda kullanmakta olduğumuz araçla ilgili, sizlere genel bilgileri vereceğiz.

 

MODELLER – Her bütçeye ve amaca göre

Toyota Proace’in bir çok versiyonu bulunmakta. Toyota Proace VERSO’lar Kompact, orta ve uzun olarak 3 boyuta ayrılıyor.

Kompact modelİ 4.6 mt uzunluğunda, orta model ise 4.9 mt uzunluğunda, en uzun modeli 5.3 mt uzunluğunda olduğunu görüyoruz. Tabi bunu anlatırken mutlaka aks mesafelerinden de bahsetmek gerekiyor. Çünkü Toyota, iki tane aks mesafesinde bütün bu gövde çeşitliliğini çözüyor.

Kompact modelinin aks mesafesine baktığımızda 2.925 metre aks mesafesine sahip olduğu görülmekte.  Orta ve uzun modelin ise sahip olduğu aks mesafesi 3.275 mt’dir.

VERSO’nun çok faklı düzenlemeleri mevcut. Kombi tipi, shuttle tipi, Vip tipi gibi. Aynı şekilde VAN tiplerine baktığınızda panelvan, camlıvan ve platformcap şeklinde farklı düzenlemeleri bulunmakta.

4.6 metrelik Kompact versiyon 4.6 metreküp kargo hacmine sahip.

Orta uzunluktaki modelde 5.3 metrekülük bir kargo hacmi yer almakta.

En uzun modelin ise 6.1 metreküplük kargo hacmine sahip olduğunu görüyoruz.

 

TASARIM – Amacına uygun en ideal tasarım düşünülmüş

Toyota Proace, 3 tane global firmanın ortak platformu. Citröen, Peugeout ve Toyota’nın ortak platformu. Bu da aracın tasarımına yansıyor.

Toyota Proace, otomobildeki tasarıma yakın bir tasarıma sahip olduğu görülüyor. Aracın tasarımına yakından baktığımızda ön tarafında V şeklinde aşağıya doğru inen bir ön ızgara yer alıyor. Onun ortasında ise Toyota amblemini görüyoruz.

Ve bu tasarım farlarla birleşerek otomobilin üstünü ve altını estetik bir şekilde ikiye bölüyor. Alt tarafındaki ters V yaklaşımı ve hava girişleriyle birlikte diğer entegre tasarımları gerçekten de birebir Toyota’nın son dönemlerde otomobillerde uyguladığı tasarımların aynısı diyebiliriz.

Aracın arka tarıfına geldiğimizde kutu gibi bir tasarıma sahip olduğunu görüyoruz. Tasarımını kolaylaştıran çok hoş detaylar var mesala bizim incelediğimiz VERSO’nun arka bagaj kapısının cam kısmı açılabiliyor. Bu da küçük ağırlıktaki yüklemelerde, yüklemeyi çok çok kolaylaştırıyor.

Ayrıca VAN tipinde, çok sağlam bir şekilde tasarlanmış 4 metrenin üzerinde malzemeleri taşıyabileceğiniz bir açıklık var. Onu açtığınızda ön koltuğa kadar uzun yükleri yükleyebiliyorsunuz.

Ön tarafında 3 kişilik oturma grubu olan modellerde, öndeki en sağ (cam kenarında olan) koltuğu katlayarak, uzun malzemeler için kargo alanı olarak kullanabiliyorsunuz. Bunlarda otomobilin amacına göre kullanımında çok büyük kolaylıklar sağlıyor.

verso

MOTOR – Güç ve sürat gözardı edilmemiş

Toyota Proace VERSO, 8 kişilik bir ticari araç olmasına rağmen gerçek bir otomobil keyfi sunuyor. 1560 santimetreküplük (cm3) yani yaklaşık 1600 cm3’lük turbo dizel bir motora sahip olduğunu görüyoruz. 3750 – 4000 devir aralığında motor maksimum 115 beygir güç üretiyor.

Ayrıca gerçekten otomobilin rahat hareket edebilmesine çok büyük katkı sağlayan bir tork değeri var. O da 300 Newton Metre (Nw). Bu da 1500-1750 devir civarında alabiliyorsunuz. Rahatlığa katkısı diyorum çünkü; çok çok az vites değiştirme ihtiyacı doğuyor otomobilde. Tork çok yüksek olduğu için düşük süratlerde yüksek viteslerde bile çok rahat toparlayabiliyor.

Şöyle söyleyelim otomobil, bu beygir gücü ve bu torkla 160 km/saat maksimum sürate ulaşabiliyor. Ayrıca 0’dan 100 km’ye 13 saniyenin biraz üzerinde 13.4 saniyede ulaşabiliyor.

Proace grubunun VERSO’da ve VAN tiplerinde çok çeşitli farklı gövdeler var. Çünkü 6 tane motor seçeneği daha doğrusu  güç ünitesi seçeneği var. Bu incelediğimiz modelin 1600 cm3’lük turbo dizel olduğunu söyledik.

Ama bunun dışında 2 tane daha 1600 cm3’lük turbo dizel var. Bunlardan bir tanesinin gücü 95 beygir ve 210 newtonmetreküp torka sahip 5 ileri manuel vites kutusuyla hareket ediyor. Son seçeneği ise torku biraz daha düşük olan seçenek. O da 95 beygir güce sahip 240 newtonmetreküp torka sahip 6 ileri robotize vites kutusu var. 1600’lük motorların haricinde 3 tane de 2 bin cm3’lük turbo dizel motor seçeneği var. Bunlardan en üst seviye olanı  177 beygirlik motor gücü ürettiğini görüyoruz. 400 newtonmetrelik bir torka sahip. Ayrıca otomatik vites kutusu var.

toyota-proace

YAKIT TÜKETİMİ – Hem ekonomik hem de çevreci

Ama mutlaka bu performans değerlerine karşılık yakıt tüketiminden ve emisyonundan da bahsetmemiz gerekiyor.

Baktığımızda 100 km’de 5 litre civarında 5.1 litrelik bir dizel yakıt tüketimi olduğunu görüyoruz.

Gerçektende bu hacimdeki bir otomobil için çok çok verimli bir yakıt tüketimi olduğunu söyleyebiliriz. Kilometrede 130 gr civarında bir karbondioksit salınımı mevcut. Şöyle ifade edelim tabiki emisyonlar çok önemli. Bunu vurgulamak gerekiyor. Çünkü kullanmakta olduğumuz araç EURO 6 normlarına uygun bir araç. Özellikle de EURO 6 normları, dizel otomobillerde azot oksitler (Nox) açısından son derece kısıtlayıcı. Toyota verso’da 1.6 lt dizellerde, 2.0 litre dizellerde, özellikle azot oksitlere karşı AdBlue sistemi var. Araçta 22.5 litrelik bir depo var. Siz buraya AdBlue sıvısını koyuyorsunuz ve 15 bin km, araçta azot oksitlerinin indirgenmesi için katkıda bulunuyor.

Şöyle söyleyelim AdBlue esasında suyla ürenin karışımından oluşan bir kimyasal sıvı. Bu sıvı eksozun ikinci aşamasında yani hidrokarbonlar/karbonmonoksit indirgendikten sonra elektronik kontrol  ünitenin kumandasıyla eksoz gazının üzerine bu AdBlue sıvısını püskürtüyor. Bu da tabi azot oksitleri indirgeyerek su ve bildiğimiz atmosferde mevcut olan azota çeviriyor. Yaklaşık azot oksit miktarını sıfıra düşüyor.

 

YÜRÜYEN AKSAM – Rakiplerini kıskandıracak tasarım

Toyota Proace VERSO’yu kullanırken edindiğimiz ilk izlenim otomobilin rahatlığı ve rahat yol alabilmesi. Tabi burda en güçlü pay süspansiyonda. Aracın sahip olduğu süspansiyon, kullanıcılara otomobil sürüş hissi ve rahatlığı veriyor. Aracın ön tarafında herkesin yakından tanıdığı Macpherson süspansiyon sistemi yer alıyor. Asıl merak edilen bu rahatlığı sağlayan arka tarafta hangi sistemin kullanıldığıydı. Aracın arka tarafında bağımsız sistemin kullanıldığını gördük. Ama böyle bağımsız süspansiyon deyip geçmeyelim. Mesela arka salıncaklara baktığımızda yaklaşık 70 cm’lik çok büyük salıncaklar yer alıyor. Ayrıca süspansiyonun üzerindeki parça sayısı fevkalade azaltılmış. Nerdeyse salıncak ‘porya’yla yani tekerlek merkezini tutan parçayla aynı parça gibi imal edilmiş. Bu kadar uzun olması amartisör strokunun fazla olması ve daha fazla konfora yönelik yayların kullanımınıda mümkün hale getiriyor. Yani şunu söylemeye çalışıyoruz, bozuk yollarda konfor açısından süspansüyon davranışları özellikle arka tarafta gerçekten bir otomobilinkine yakın diyebiliriz.

 

YALITIM İZOLASYON – Dizel araç kullandığınızı unutturacak sessizlik

Aracın sessizliği ise başka bir dikkat çekici özelliği. Baktığımızda araçta sesizlik için çok özel bir projelendirme ve tasarım olduğunu görüyoruz. Süspansüyon parçaları yani aracın üzerindeki hareketli parçalar sessizlik açasından elden geçirilmiş ve yeniden tasarlanmış. Onun dışında araçta çok ciddi bir izolasyon sistemi var. Özellikle camlı modellerde ses izolasyonunu daha iyi hale getirebilmek için camların kalınlığı arttırılmış. Ayrıca arka panellerde ve kapılarda kabin içi sesi düşürecek şekilde izolasyon uygulamaları var.

akilligundem.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ