Akıllı Gündem

Toyota Çin’e özel elektrikli araç üretecek

Toyota, en geç 2019 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’ne özel elektrikli araç üretmeyi planlıyor. Bu kararın alınmasında Çin’in 2018 yılından itibaren uygulayacağı katı kuralların etkisi büyük.

Toyota Çin’e özel elektrikli araç üretecek

Tokyo Reuters’in haberine göre, Japon otomobil devi Toyota 2019 yılından itibaren Çin’de elektrikli araç üretimine başlayacak.

C-HR modeli baz alınacak

Çıkan haberlere göre, bu elektrikli araç ülkemizde hem benzinli hem de hibrit versiyonları üretilen C-HR modeli baz alınarak üretilecek ve yalnızca Çin pazarında satışa sunulacak.

Haberde ayrıca üretim hızının gelecekteki yönetmeliklere ve Çin tarafından sunulacak yardımlara göre belirleneceği belirtilirken, yıllık üretimin birkaç bin adetten başlayabileceği söyleniyor.

Toyota sözcüsü Ryo Sakai bu konuda; “Çin’de birkaç yıl içerisinde elektrikli araç üretimine başlayacağız. Ancak, gelecek ürün planlarıyla ilgili hiçbirşey konuşmuyoruz.” Yorumunda bulundu.

Çin hükumetinin zorlamaları etkili

Ülkedeki hava kirliliği ile başa çıkmaya çalışan Çin hükümeti, 2025 yılına kadar elektrikli ve hibrit araçların toplam satışların beşte birini oluşturmasını hedefliyor. Bunun için de 2018 yılından itibaren aşamalı olarak kota uygulamasına başlayacak.

Türkiye hibrit otomobilleri sevdi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ