Akıllı Gündem

Toyota C-HR testi ve ilk bakış

Toyota’nın yeni SUV modeli C-HR’yı yakından inceledik. İşte Toyota CH-R’nin özellikleri ve tasarımı.

Toyota C-HR testi ve ilk bakış

Japon Toyota’nın yeni SUV modeli C-HR, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük ses getirdi. Türkiye’de ses getirmesinin en önemli nedeni ise ülkemizde üretiliyor olması. Gelenekçi ve sağlam Japon stilinin yanına bir de Made In Turkey gelince otomobil daha da ilgi çekici oluyor.

Toyota, bu otomobille ilgili ilk konsepti 2014 yılında Paris Otomobil Fuarı’nda gözler önüne sermişti. Fazlasıyla fütüristik olan bu tasarımın gerçeğe bu denli dönüşeceğini gerçekten de beklemiyorduk.

Fakat Toyota, geçtiğimiz kasım ayında C-HR’ı ortaya çıkararak bu cesur tasarımlı küçük crossover’ı satışa sundu.

Otomobilin en önemli özelliği tabii ki ülkemizde üretiliyor olması. Ancak yeni C-HR’nin tasarım, sürüş, teknoloji, motor gibi temelini oluşturan unsurlarının tamamı yeni. Toyota C-HR’ın sürüşü ile ilgili gerçekten çok şey söylenebilir.

C-HR öncelikli olarak sürücüsünü heyecanlandırmayı başaran bir otomobil. Ayrıca tarzı ve sportif sürü­şünden ziyade pratikliğe de önem veriyor. Şık coupe tasarımı, ayırt edici tasarım özellikleri, dik eğimli tavan çizgisi ve gizli kapı kolları onu farklı kılmayı başarıyor.

Toyota bu modelle birlikte kalite ve tasarım konusunda yeni standartlar ortaya koyuyor. Kabin boyunca kullanılan malzeme kalitesi, Touch and Go bilgi eğlence sistemi içerde sürücünün aidiyet duygusunu artırıyor.

Arka tarafa baktığımızda ise klostrofobik bir alan bizleri karşılıyor. Burada eğimli tavan çizgisinin payı büyük ve arka camlar sürücü içinde son derece dar bir görüş sunuyor. Fakat bacak ve diz mesafesi yeterli bir seviyede.

Dik açılı bagaj kapağını kaldırdı­ğınızda ise sizi 377 lt’lik bir yükleme alanı karşılıyor.

Yepyeni bir alt yapıyla üretilen C-HR, SUV görünümünün yanı sıra oldukça düşük bir ağırlık merke­zine sahip. Üstün sürüş dinamikleri, direksiyon hissi, oturma pozisyonu ve otomobile olan hakimiyetiniz son derece sportif ve kesinlikle daha önceki hiçbir Toyota’ya benzemiyor. C-HR, engebeli yollarla da başa çıkacak çift salıncaklı bağımsız bir süs­pansiyona sahip ve süspansiyonun sertliği de bu oranda iyi ayarlanmış.

Kullandığımız 1.2 lt’lik türbo motorlu C-HR, dört tekerlekten çekiş sistemiyle gücünü yere veriyor. Dinamik tork kontrolü sayesinde ön tekerleklerde çekiş kaybı olduğu takdirde sistem yüzde 50 oranında arka aksa güç uyguluyor.

Spor, normal ve eco modu olan CH-R’nın direksiyon ağırlığını bu seçenekler arasından ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca gaz tepkisi ve CVT şanzımanın oranları da seçtiğiniz moda göre değişiyor. Turbo ünite yeterince canlı fakat performanslı bir sürüş isterseniz, CVT şanzıman belli bir süre sonra kafanızı şişiriyor. Ayrıca otoyoldaki yüksek hızlarda A sütünü çevresinden gelen rüzgâr seslerini saymazsak C-HR, sessiz ve konforlu bir seçim. Yakıt verimliliği konusunda ise C-HR’m rakiplerine oranla etkileyici olduğunu söyleyemeyiz. Onunla ekonomik bir sürüş yapmak için gaza dikkatli bir şekilde basmanız gerekiyor. Toyota CH-R, 1.2 lt’lik turbo üni­tenin yanı sıra 1.8 lt’lik hibrit versiyonla da tercih edilebiliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ