Akıllı Gündem

Tofaş’ta hedef fiyat revize edildi

Tacirler Yatırım, Tofaş hisseleri için hedef fiyatını 38,50 TL’den 38,00 TL’ye revize etti. Kurum Tofaş için ‘AL’ tavsiyesini koruduklarını belirtti.

Tofaş’ta hedef fiyat revize edildi

Tacirler Yatırım, Tofaş hisseleri için hedef fiyatını 38,50 TL’den 38,00 TL’ye revize etti. Kurum Tofaş için ‘AL’ tavsiyesini koruduklarını belirtti.

Tacirler Yatırım, Tofaş hisseleri için hedef fiyatını 38,50 TL’den 38,00 TL’ye revize etti. Kurum Tofaş için ‘AL’ tavsiyesini koruduklarını belirtti.

Raporda şu değerlendirme yapıldı:

Büyüme potansiyeli devam ediyor

Tofaş’ın gerçekleştirdiği maliyet azaltıcı tedbirler ve TL’nin avroya karşı değer kaybının katkısıyla sağlanan marj iyileşmesi 2017’de beklentilerin altında gerçekleşen hacim performansının olumsuz etkilerini dengeledi.

Yönetimin 2018 yılı ihracat hacim beklentisi tahminlerimizin altında olmasına rağmen marj iyileşmesi nedeniyle FAVÖK tahminimizi koruyoruz. Hissede piyasanın altında görülen performansın fiyatlandığını ve 2018’de yurtiçi/ihracat hacimleri ve marjda yukarı yönlü risklerin olabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca Tofaş’ın Nisan’da hisse başına 1,5 TL temettü dağıtacağını ve %5 temettü verimi öngörüyoruz. Tahminlerimizi revize ederken, risksiz getiri oranını 50 baz puan artırıyoruz. 38 TL hedef fiyattan (önceki 38,5 TL) “AL” tavsiyemizi sürdürüyoruz.

İhracatta %7 büyüme beklentisi korunuyor – Tofaş 2017’de beklentilerin altında 271 bin adet ihracat gerçekleştirdi. Fiat Avrupa bayilerindeki stok ayarlaması ve Tipo/Egea modelinin filo satışlarında beklentilerin altında performans göstermesi ihracatın daha zayıf gerçekleşmesine neden oldu. Ancak şirket yönetimi ihracat tarafında 2018’de yukarı yönlü risklerin olduğunu ve Ocak itibariyle bayilerde yeniden stoklamanın başladığını belirtti. Hafif ticari araç ihracatında ise PSA ile 2017 sonu sona eren 16 bin adetlik kontrat nedeniyle zayıf performans öngörüyoruz. Böylelikle 2018’de 290 bin adet seviyesinde ihracat ve %7 büyüme öngörüyoruz. Binek araçta beklediğimiz %20 büyümenin hafif ticari araçtaki %10 daralmayı dengeleyeceğini düşünüyoruz.

Hurda teşviği yurtiçi satışlardaki daralmayı sınırlayacak – Tofaş’ın yurtiçinde hurda teşviğinin katkısıyla yönetimin beklentisi 110-120 bin adedin üzerinde 123 bin adet, yıllık olarak yatay seviyede, satış gerçekleştireceğini düşünüyoruz. Bilindiği üzere Maliye Bakanı Naci Ağbal hükümetin 2019 Aralık sonuna kadar geçerli olmak üzere araç başına 10 bin TL’ye kadar hurda teşviği üzerinde çalıştığını açıkladı. Potansiyel hurda teşviği araç parkının %33’üne denk gelen 16 yıl üzerinde yaşa sahip binek araç ve ticari araçları kapsayacak. Geçmiş veriler, teşviğin olduğu yıllarda ticari araçlarda %5 ek talep yaratıldığına işaret ediyor. Ancak teşvikin büyüklüğüne göre etkileri farklılık gösterebilecektir.

2018’de marj beklentilerimizi yükseltiyoruz – Tofaş’ın Bursa fabrikasında gerçekleştirdiği maliyet kısıcı adımlar ve TL’nin avroya karşı değer kaybının katkısıyla sağlanan marj iyileşmesi 2018’de de devam edecek. 2018 ve 2019 yıllarında FAVÖK marj tahminlerimizi 30-40 baz puan artışla sırasıyla %10,7 ve %10,2’ye yükseltiyoruz.”

 

Bu içerik borsatek.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ