Akıllı Gündem

TL’deki kayıpların maliyeti çok yüksek olabilir!

TL’deki kayıpların maliyeti çok yüksek olabilir!

Yazar: Şenay Şerefoğlu

Döviz kurları bugün de yeni rekor seviyelere yükseldi ve USD/TRY 4,09’u da aştı. Gelişen ülke kurlarında ruble, ABD’nin uyguladığı yaptırımlar nedeni ile sert kayıplar veriyor ve diğer kurlarda TL’de olduğu gibi rekor düşüşler yaşanmıyor.

TL’de neden bu kadar sert düşüşler yaşanıyor? Bu sorunun cevabı çok fazla ve maalesef ki iç dinamikler TL için olumsuz, ancak dikkat çekmek istediğimiz ayrı bir nokta var.
TL’deki düşüş ihracatı cazip gösterebilir, ancak rakamlar da gösteriyor ki ülkemizde ithalat oranı çok daha fazla ve bugün bu seviyelerde ticaret yapan kişi/şirketlerin ne kadar yüksek oranda maliyet ödediklerini düşünürsek hem kişisel kazanç hem ülke geliri anlamında çok ciddi düşüşler yaşanıyor. Kurda bugün itibariyle düşüş başlasa dahi bu sert atakların, maliyetlerin telafisi uzun zaman alacak. Bu durum da TL’de değer kaybına neden olan etkenlerin tekrar yükselmesine neden olacak.

Görülmemiş seviyelere çıkan döviz kurlarındaki ataklar aralıksız devam ediyor ve TCMB’nin bu noktada yapacağı faiz artırımı hamlesinin de belirgin bir etkisinin olmasını beklemiyoruz, çünkü mevcut kayıplar enflasyona ve cari açığa yine olumsuz yansıyor, devamında da yine enflasyon ve cari açıktaki artış TL’de düşüşe neden olacak. Bu çözülemeyen döngüde TCMB’nin alacağı aksiyon sınırlı olmakla kalacak.

Kur daha ne kadar çıkar? sorusuna böyle bir belirsizlikte ve yaratacağı etkileri gördükçe bir seviye vermek doğru olmayacaktır. Asıl önemli olan kurdaki artışın bizlere maliyeti ne olacak? Bu sorunun cevabı ise maalesef ki çok çok fazla olacak!

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ