Akıllı Gündem

TL’deki değer kaybının vatandaşa maliyeti yüksek olacak!

TL’deki değer kaybının vatandaşa maliyeti yüksek olacak!

Yazar: Şenay Şerefoğlu

Cuma günü rekor kıran USD/TRY kuru yeni haftaya da alıcılı başladı ve TL, bugün dolar karşısında tek değer kaybı yaşayan gelişen ülke para birimi oldu. Döviz kurları yükselişine devam ederken sepet kur ve gram altın rekor kırdı, benzine ise bir haftada 2. defa zam geldi.

Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybının fiyatlara etkisi kaçınılmaz olacaktır ve hali hazırda kırılgan olan, değer kaybını genişleten TL, enflasyonda yaşanacak yükselişten de olumsuz etkilenecektir. TL tarihi düşük seviyelere gerilerken gerek ithalin fazla olması gerek maliyetlerin karşılanamaması ve gerekse borçlardaki artış yurt içinde zamları kaçınılmaz kılacaktır.

Son bir yılda tüketilen ve kullanılan tüm ürünlere, ihtiyaçlara büyük oranda zam yapıldı ve TL’nin son dönemdeki kaybı, yakın vadede yeniden zam olarak vatandaşa dönebilir. Ancak ilginç olan, yetkililer kurdaki hareketliliği ‘normal’ görüp kaygılanmazken bu normallik vatandaşa sonradan zam olarak geri dönüyor.

Dolar/TL’de son duruma baktığımızda, bugün 4,0 seviyesine doğru atak yaşandı ve geri çekilmeler 3,96 yakınında sınırlı kalıyor. Günlük bazda bu seviye üzeri 4,0-4,05 olasılığını yüksek tutuyor. Zayıflayan dolar karşın kurun rekor seviyeden çok az gerileme göstermesi TL’deki risklerin yüksek olduğunu kanıtlıyor.

Takip edeceğimiz en yakın seviyeler: yükselişlerde 4,00-4,05; geri çekilmelerde 3,96-3,94

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ