Akıllı Gündem

TL’de değer kaybına neden olan gelişmeler artıyor!

TL’de değer kaybına neden olan gelişmeler artıyor!

Yazar: Şenay Şerefoğlu

Güne yükselişle başlayan USD/TRY kuru, hem mevcut riskler hem doların değerlenmesi hem de Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in istifa ettiği haberleri ile 4,0470’e yükselerek tarihi rekor kırdı.

Türk Lirası tarafında fiyatlanan riskler oldukça fazla, son çeyrek itibariyle artan enflasyon ve cari açıkla beraber jeopolitik risklerin de gündemde olması TL’de değer kaybı yaratıyor. Ancak Mart’ta yaşanan sert düşüşün ardından son günlerde hem TCMB’nin ilk toplantıda bir aksiyon almayacağı beklentisi hem erken seçimin daha fazla konuşulması hem de siyasi kanatta ekonomik alana dair gerginliğin artması TL’nin rekor seviyelere gerilemesine neden oluyor.

ABD’nin başlattığı ve Çin tarafında gittikçe büyüyen ticaret tarifesi, küresel piyasalarda satışlara neden oluyor, ancak TL bu risklerden iç dinamikler kadar etkilenmiyor. Baktığımızda kırılganlığı yüksek olan ruble, real ve zar tarafındaki kayıp TL kadar yüksek değil. Bunun en büyük nedeni ise yurt içinde gerek ekonomik gerekse siyasi sürece dair endişelerin artması.

Bugün 4,05 psikolojik direnç seviyesine yaklaşan USD/TRY kurunda görülecek ilk düzeltme hareketinde 3,98’e doğru gerileme yaşanabilir, ancak yarın açıklanacak tarım dışı istihdam rakamları doların kazançlarını genişletmesini sağlarsa kurdaki düşüş çok sınırlı kalabilir.

Tarım dışı istihdamda ücretler kanadında belirgin bir değişiklik yaşanmadıkça verinin etkisi sert olmayabilir, ancak dolar bugün ABD ve Çin yetkililerinden gelen iyimser açıklamalarla yükselişte ve yarınki veride sert değişim yaşanmaması dolardaki pozitif seyrin devam etmesini sağlayabilir.

USD/TRY kurunda alımların devam etmesi durumunda yarın 4,07 takip edeceğimiz gün içi direnç olurken geri çekilmelerde 3,98 en yakın düzeltme seviyesi konumunda.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ