Akıllı Gündem

TL, yılın ilk çeyreğini düşüşle tamamladı

TL, yılın ilk çeyreğini düşüşle tamamladı

Investing.com – 2018’in ilk çeyreğini tamamlarken piyasalardaki fiyatlamalara baktığımızda;

2017’de %10’a yakın değer kaybeden dolar, yılın ilk çeyreğinde yaklaşık %3 değer kaybı yaşadı. Dolarda yaşanan düşüşte Trump’ın aldığı ekonomik kararlar, siyasi ilişkiler ve kadrosundaki değişiklikler başlıca etken olurken Fed’in kademeli faiz artışını koruması da düşüşü destekledi. Bununla beraber küresel koşullar da dolar da baskı yarattı.

Yılın ilk çeyreğinde gelişen ülke kurlarının çoğu dolar karşısında yükseliş yaşadı, ancak TL kendi grubundan negatif ayrıştı ve TL, dolar karşısında %2 değer kaybetti.

TL’de yaşanan değer kaybının yüksek olmasında iç risklerin de yüksek olması etkili oldu. Özellikle enflasyon ve cari açıktaki artış TL’nin kırılganlığını artırdı.

Haftaya Mart ayı enflasyon rakamları açıklanacak, öncelikle son dönemdeki seviyelere baktığımızda;

TÜFE, 2017’de en düşük seviyeyi %9,79 ile Temmuz ayında gördü, Ağustos itibariyle tekrar çift haneye çıkan TÜFE, Kasım ayında %12,98 ile son zamanların zirvesine yükseldi. Aralık ayında baz etkisi ile yaklaşık %1 düşüş yaşayan TÜFE, Ocak ayında %10,35 ve Şubat ayında da %10,26 geldi.

TÜFE, yıllık bazda rekor yükseliş sonrası hafif gerileme gösterse de aylık bazda beklentilerin üzerinde gelmeye devam ediyor. Son olarak Şubat ayında %0,73 ile beklentileri aştı.

Mart ayında TL, değer kaybını genişletti ve tarihi düşük seviyelere geriledi. Döviz kurlarında yaşanan yükselişin enflasyona etkisi kaçınılmaz olacaktır, ancak Mart ayında bu etki direkt yansımasa da Nisan’da etkisi hissedilir oranda olabilir.

Kurda yaşanan yükseliş enflasyona neden olurken enflasyondaki artış da tekrar kurun yükselmesine neden oluyor.

Son haftalarda yurt içinde benzine sık arayla zam yapılırken bugün de elektriğe %2,89 oranında zam yapıldığı açıklandı. Kamusal giderler dışında gıda fiyatlarında da yükseliş yaşanıyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ