Akıllı Gündem

TL toparlanmaya başladı – Dolar/TL 4,12 seviyesi altına geriledi

TL toparlanmaya başladı – Dolar/TL 4,12 seviyesi altına geriledi

Investing.com – ABD Başkanı Trump’ın Suriye’de Esad’ın kimyasal silah kullandığını ve İran ile Rusya’nın da buna sessiz kaldığını açıklaması ile başlayan gerginlik tarafların restleşmeleri ile arttı. ABD, Rus şirketlere yaptırım uyguladı, ardından ABD Başkanı Trump sert açıklamalarla gerginliği tırmandırdı.

Dün ABD Başkanı Trump’ın ‘füzeler gelecek’ açıklamasına Rusya’dan ‘füzelerin karşılığı meşru değil terör devletidir’ açıklaması piyasalardaki satışları hızlandırdı.

Ruble, bu hafta günlük bazda %4 değer kaybederek en çok düşen para oldu ve rubleyi TL izledi. Dün döviz kurları rekor yükseliş yaşarken yurt içinde altın, sepet kur ve tahvil faizleri de rekor kırdı. BIST tarafında da kayıplar arttı.

Dün son derece sert satışların yaşanmasının ardından piyasalar bugün toparlanma gösteriyor. Ruble, günler sonra dolar karşısında yükseliş yaşarken TL’de de düzeltme yaşanıyor.

23 Mart’ta Asya seansında 4,0365 seviyesine yükselerek rekor kıran USD/TRY günü ardından yaklaşık 8 kuruş gerileyerek 3,9350 seviyesine doğru düzeltme yaşamıştı. Sonraki günlerde üst üste yükseliş yaşayan kur, dün %2 değer kazanarak 4,1935 ile tarihi rekor tazeledi.

USD/TRY kuru günler sonra bugün günlük bazda negatif bölgeye geçti. Gün içinde en yüksek 4,1606 seviyesini gören kur, son saatte %0,35 kayıpla 4,12 seviyesi altına gerilerken EUR/TRY kuru da %0,55 kayıpla 5,09 seviyesi altına geriledi.

Dolar, bugün majör ülke paralarının tamamı karşısında yükseliş yaşarken gelişen ülke kurlarından da ruble ve TL hariç tamamı karşısında yükseliyor.

Bu hafta jeopolitik risklerle sert kayıp veren ve diğer fiyatlamalardan negatif ayrışan TL ile ruble, bugün ise aksi yönde dolar karşısında yükseliş gösteriyor.

Günün devamında ABD ve Rusya arasındaki Suriye gerilimine dair negatif haberler gelmemesi ile USD/TRY kuru 4,08’e doğru düşüşüne devam edebilir.

Son saat itibariyle döviz kurlarındaki fiyatlama:

USD/TRY %0,35 kayıpla 4,1190

EUR/TRY %0,55 kayıpla 5,0860

GBP/TRY %0,40 kayıpla 5,8390

CHF/TRY %0,80 kayıpla 4,2820

CAD/TRY %0,50 kayıpla 3,27

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ