Akıllı Gündem

TL, tarihinin en düşük seviyesine geriledi!

TL, tarihinin en düşük seviyesine geriledi!

Yazar: Şenay Şerefoğlu

Günü 3,93 seviyelerinde kapatan USD/TRY kuru, yeni güne bu seviyeden alıcılı başladı ve ilk etapta 3,9465’e doğru yükseliş gösterdi, ancak TSİ 01.35’te 3,9465 olan USD/TRY sadece 10 dakika içinde 4,0365 seviyesine yükselerek tarihi rekor kırdı. Aynı dakikalarda EUR/TRY 4,9725; GBP/TRY 5,7070; CHF/TRY 4,2460 ve Gram Altın da 172,55 TL ile tarihi zirveye çıktı.

Döviz kurlarında sert atak görüldüğü dakikalarda ABD Dolar Endeksi 89,70 yakınlarında yatay seyir izliyordu, ancak bazı platformlarda saatlik grafikte GAP görünüyor, lakin fiyat aralığı yüksek değil. Gerek majör gerekse gelişen ülke kurlarında da sert fiyatlanma yaşanmadığını belirtelim.

TL tarafında sert düşüş yaşandığı dakikalarda ABD Başkanı Trump’ın Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral Herbert Raymond McMaster’ın görevine son verdiğini, yerine John Bolton’u getirdiği haberi geldi. Bu haber piyasalarda volatilite yaratacak bir gelişme, ancak ilk tepkinin sadece TL’den gelmesini çok mümkün görmüyor ve kurlarda yaşanan bu hızlı yükselişin sadece bu haberden kaynaklandığını düşünmüyoruz.

TL, 2017 Ekim ayı itibari ile değer kaybını hızlandırdı ve Kasım ayında ise rekor seviyelere geriledi. Ardından TL tarafında bir miktar toparlanma görülse de TL, 12 Mart itibari ile rekor sonrası en kötü haftalık performansını gösterdi.

Yeni günün ilk saatlerinde kurlarda yaşanan rekor yükselişin ardından gün içinde gerek Cumhurbaşkanı gerekse diğer yetkililerden gelecek açıklamalar fiyatlamalarda etkili olacaktır, ancak TL, günün devamında kayıplarını genişletirse TCMB’den de bir açıklama gelebilir.

Sanırım bu yazıyı okuyan değerli okuyucularımızın aklındaki asıl soru: kur daha yükselir mi, hangi seviyeler görülebilir? olacaktır, ancak daha önce de belirttiğimiz gibi daha önce görülmemiş seviyeler için net bir seviye vermeyi doğru bulmuyoruz, bununla beraber teknik analizin de böylesine sert ve hızlı fiyatlamalarda çok güvenilir olduğunu düşünmüyoruz. Sadece psikolojik seviyeleri yakından takip edeceğiz.

Bugün 4,0 seviyesini aşan USD/TRY kuru için 4,05; EUR/TRY kuru için 5,0; GBP/TRY kuru için 5,75; CHF/TRY kuru için 4,30 ve Gram Altın için de 175 TL en yakın psikolojik direnç seviyeleri.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ