Akıllı Gündem

TL, haftaya rekor düşüşle başladı!

TL, haftaya rekor düşüşle başladı!

Yazar: Şenay Şerefoğlu

Geçen hafta rekor düşüş yaşayan Türk Lirası, yeni haftaya da değer kaybıyla başladı.

USD/TRY kuru 4,0755 ile rekor kırarken EUR/TRY 5,0070; GBP/TRY 5,7490; CHF/TRY 4,2470 ve CAD/TRY 3,1822 ile rekor kırarken sepet kur da 4,52’yi aşarak rekor tazeledi. Türk Lirası bugün, ruble ve Güney Afrika randından sonra en çok değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu.

TL’de rekor düşüşler yaşanırken yurt içinde gözler ‘Süper Teşvik Paketi’ olan Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nin detaylarındaydı. 19 firma 23 projeyi kapsayan teşvik paketinin maliyeti 135 milyar TL.

Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nde konuşan Başbakan Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, en çok teşviklerin cari açığı azaltacağına dikkat çekti. 2017 itibari ile 47 milyar dolar olan cari açığın 19 milyar azaltılması, ithalatta da 12 milyar dolarlık azalma beklenen teşvik paketinin 34 bin üzerinde de istihdam yaratması bekleniyor.

Türkiye ekonomisindeki en büyük sorun; yüksek enflasyon ve cari açık, dolayısıyla bu teşvik paketinin cari açığa sağlayacağı destek elbette önemli, ancak etkilerinin ilerleyen dönemde görüleceği bu teşvik öncesinde lirada yaşanan kayıplar için belki de daha acil önlemler alınması gerekiyor. Kurda yaşanan her yükselişte gözler TCMB’ye çevrilirken esasen mali politikalarda reformların daha hissedilir olması gerekiyor.

Türk Lirası’nda yaşanan bu kayıp enflasyon- yüksek kur/ yüksek kur- enflasyon sarmalını daha da kısırlaştırıyor ve Mart’ta yaşanan ve devam eden rekor kayıpların enflasyona etkisi kaçınılmaz olacaktır.

Küresel endişeler elbette riskli varlıklara talebi azaltıyor, ancak TL tarafında bu durumun daha da yüksek olmasında sadece enflasyon ve cari açık değil, gerek jeopolitik gerekse siyasi belirsizlik oldukça etkili. Mevcut süreç TL’deki toparlanmanın zorlaştığını gösteriyor.

USD/TRY kurunda 4,07 direnci bugün test edildi ve günlük kapanış 4,03 üzerinde olursa haftanın devamında alımlar 4,10 seviyesine doğru devam edebilir. Düzeltme için ilk etapta 4,0 tabanının altına gerileme gerekiyor.

Takip edeceğimiz en yakın direnç seviyeleri: 4,07-4,17; destek seviyeleri: 4,00-3,98

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ