Akıllı Gündem

TL, Dolar ve diğer paralar nasıl bir hafta geçirdi?

TL, Dolar ve diğer paralar nasıl bir hafta geçirdi?

Investing.com – Haftanın son işlem gününde Paskalya tatili nedeniyle işlem hacmi zayıf ve fiyatlar dar bantta seyrediyor. Geçen hafta düşüş yaşayan dolar, bu hafta ABD ile Çin arasındaki ticaret kotasına dair yetkililerden iyimser açıklamalar gelmesi ve büyüme rakamlarının beklentileri aşması ile değer kazandı.

ABD ile Kuzey Kore arasında nükleer silahlanmaya dair dönem dönem artan risklerin ardından iki liderin de görüşme isteğinde bulunmaları piyasalardaki risklerin azalmasını sağladı.

Dolar, haftalık bazda yükseliş yaşarken günlük bazda gerileme gösteriyor ve gün ortası paritelerdeki son fiyatlama şöyle:

EUR/USD haftalık bazda düşüş yaşarken günlük bazda %0,25 yükselişte, parite 1,2330 seviyesinde.

GBP/USD büyüme rakamlarının ardından düşüşüne devam eden sterlin bu haftayı ekside kapatmaya hazırlanıyor, parite günlük bazda ise %0,25 artıda 1,4060 seviyesinde.

USD/JPY hafta içinde 107,0 seviyesine yükselen parite haftayı yükselişle kapatmaya hazırlanırken günlük bazda %0,20 düşüşte.

Ons Altın geçen hafta son zamanların en hızlı atağını gösteren kıymetli metal, bu hafta küresel risklerin azalması ve iştahın yükselmesi ile sert kayıp verdi. Ons Altın haftanın son işlem gününde 1,325$ yakınlarında yatay seyir izliyor.

Gelişen ülke kurlarının haftalık performansı ise:

USD/ZAR merkez bankasının faiz indirimine gitmesi ve dolardaki toparlanma ile hafta içinde yükseliş yaşayan kur, geçen haftaki kayıplarının büyük kısmını geri aldı ve haftayı artıda kapatmaya hazırlanıyor.

USD/RUB hafta içinde 57,80 seviyesi üzerine yükselen kur, kazançlarını azaltsa da haftayı yükselişle tamamlamaya hazırlanıyor.

USD/MXN geçen haftanın ardından bu haftayı da düşüşle kapatmaya hazırlanan kurun bu haftaki kaybı oldukça yüksekti ve Meksika pesosu bu hafta dolar karşısında en iyi performansı gösteren gelişen ülke para birimleri arasında yer alıyor.

USDBRL haftaya yükselişle başlayan kur, devamında kazançlarını silerek negatif bölgeye geçti ve haftalık bazda 5 haftadan sonra ilk defa düşüş yaşadı.
Türk Lirası’na baktığımızda;

TL, bu hafta dolar karşısında sert düşüşlerine devam etti ve kur 4,0150’ye kadar yükselerek rekor sonrası zirveyi gördü, ancak dün ise yaklaşık 8 kuruş değer kaybı yaşadı. Son haftaların en sert düşüşünü yaşayan USD/TRY haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ