Akıllı Gündem

Timberland Türkiye’de kendi ofisini kuruyor

Ekonomist dergisi, Timberland’ın Türkiye’deki 20 yıllık distribütörü Deriden’le yollarını ayırdığı bu haftaki sayısında okuyucularıyla paylaştı. işte VF International bünyesinde yer alan Timberland’ın yeni Türkiye planları…

Timberland Türkiye’de kendi ofisini kuruyor

Timberland, dünyanın önemli outdoor markalarından biri. Uzun yıllardır Türkiye’de faaliyet gösteren marka 2017’ye önemli bir gelişmeyle girdi. Marka, Türkiye’deki 20 yıllık distribütörü Deriden’le yollarını ayırdı. Dünyada VF International bünyesinde faaliyet gösteren Timberland’ın Türkiye’deki girişimlerinin kontrolünü doğrudan şirketin kendisi üstlendi. Deriden ise altı franchise mağazayla Timberland ürünlerini satmaya devam edecek. Fakat markanın yeni büyüme süreci VF International Türkiye’de kurduğu ofisinden yürütülecek. Aldığımız duyumlara göre bu yeni yapılanmanın ardından şirket, Timberland markasıyla önümüzdeki dönemde ayakkabının yanı sıra kıyafet gibi farklı ürün gruplarıyla da büyümeyi planlıyor. Bu yeni alanlarla Türkiye pazarında büyümeyi planlayan Timberland, önümüzdeki üç yılda mağazalaşmaya da odaklanacak. 12,4 milyar dolarlık cirosuyla dünyanın önemli gruplarından biri olan VF International bünyesinde The North Face, Vans, Lee. Kipling, Nautica, Vrangler, Timberland gibi uluslararası markaları bulunduruyor.

Deriden şirketinden açıklama geldi

28 Şubat 2017 tarihinde yayınlanan “Timberland Deriden’ie Yollarını Ayırdı” haberine Deriden’den açıklama geldi. Marka tarafından şu açıklama yapıldı: “Müvekkil şirket, altı mono brand, 17 Deriden mağazasıyla Türkiye pazarındaki en büyük Timberland alıcısı konumundadır ve bunun gelecekte de değişmesi mümkün gözükmemektedir.

VF International tüm markalarının Türkiye’de kendi yönetmektedir. Northface, Vans, Lee, VVrangler, Reef gibi markaların hiçbiri VF International distribütörlüğü ile çalışmamaktadır. VF International’ın diğer markalarını yönettiği gibi Tımberland’i kendilerinin dağıtması doğal bir durumdur ve müvekkil şirket Deriden’ie bir ilişkisi bulunmamaktadır. Haber içeriğinde her ne kadar müvekkil şirket açısından olumsuz bir algı oluşturulmaya çalışılsa da müvekkil şirketin hiçbir kaybı bulunmamaktadır. Deriden ile Timberland yollarını ayırmamıştır aynı şekilde çalışmaya devam etmektedir. Müvekkil şirket hali hazırda Timberland markasının en büyük alıcısı olmuş ve olmaya devam etmektedir. Türkiye’deki Timberland mağazalarının tamamı müvekkil şirkete aittir. Bu nedenle haber yanıltıcıdır ve müvekkil şirketin ticari itibarını zedelemekte, marka değerini düşürmektedir. Deriden ailesi olarak Türkiye’de tanınmış ve bilinen bir firma olmanın haklı gururu ile yapılan haberlerin gerçeklerle bağdaşmadığını, Deriden’in ticari hayatta başarısından ödün vermeyeceğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Kaynak: Ekonomist

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ