Akıllı Gündem

Ticari kredilerde sıkılaşma sinyali

Bankalar ikinci çeyrekte ticari kredi standartlarında sıkılaşma bekliyor

Ticari kredilerde sıkılaşma sinyali

Bankalar ikinci çeyrekte ticari kredi standartlarında sıkılaşma bekliyor

Reel sektörde banka kredilerine erişim konusu tartışılmaya devam ederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) anketi ticari kredi standartlarında sıkılaşma sinyali ortaya koydu.

TCMB’nin banka kredileri eğilimlerinin izlediği Banka Kredileri Eğilim Anketi, 2018 yılının ilk çeyreğinde borç yapılandırma ağırlıkta olmak üzere ticari kredilere talep artarken ikinci çeyrekte standartların sıkılaştırılacağı yönünde olduğunu gösterdi.

Bankalar, işletmelere kullandırılan kredilere uygulanan standartları ilk çeyrekte beklentilerine uygun olarak temelde aynı bıraktı. İşletme kredilerine uygulanan standartları gevşetici yönde etkileyen faktör genel ekonomik faaliyetlere ilişkin beklentiler olurken, standartları sıkılaştırıcı yönde etkileyen faktör ise talep edilen teminatlara ilişkin riskler oldu.

KÂR MARJLARI AZALTILDI

Öte yandan işletmelere kullandırılan kredilere uygulanan kredi koşul ve kurallarına bakıldığında; ortalama krediler üzerindeki kâr marjlarının azaltılarak koşulların gevşetildiği, teminat ihtiyacı ve vadeye ilişkin koşul ve kuralların sıkılaştırıldığı görüldü.

YENİDEN YAPILANDIRMA TALEBİ

Anket sonuçlarında ilk çeyrekte ticari kredi talebinde artış da öne çıktı. İşletmelere verilen kredilerde, sabit yatırım ve krediler üzerindeki vergi ve benzeri yüklerin talebi azaltıcı yönde etkileyen faktörler olduğu; borcun yeniden yapılandırılması ile stok artırımı ve işletme sermayesi talebinin ise kredi talebini artırıcı yönde etkileyen faktörler olduğu belirtildi.

Bankaların fon sağlama imkânlarının gelişimi incelendiğinde ise yılın ilk çeyreğinde yurt içi ve yurt dışı fonlama koşullarının sıkılaşmaya devam ettiği görüldü. Bu dönemde yurt dışı fonlama maliyeti ve diğer koşul ve kurallar, yurt dışı fonlama koşullarını sıkılaştırıcı yönde etkiledi. 2018 yılı ikinci çeyreği için beklenti, yurt içi ve yurt dışı fonlama koşullarındaki sıkılaşmanın süreceği yönünde.

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ