Akıllı Gündem

Ticaret Savaşları Türkiye için neden riskli?

Ticaret Savaşları Türkiye için neden riskli?

Investing.com – ABD Başkanı Trump’ın ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi uygulanması kararı ile piyasalarda ticaret savaşları endişesi arttı. Trump, bu kararı almasının ardından Kanada ve Meksika’nın NAFTA’dan dolayı muaf tutulacağını açıkladı. AB ise ek vergi kararına en çok tepki gösteren birlik oldu ve hatta ilk etapta karşı atakta bulunacağını belirtti. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Kanada ve Meksika’nın yanı sıra AB, Avustralya, Arjantin, Brezilya ve Güney Kore’nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik ek gümrük vergisinden muaf tutulacağını bildirdi.

Ticaret savaşlarında en korkulan ise ABD ve Çin gibi büyük ekonomilerin nasıl tepki vereceğiydi. . ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’dan gelen açıklama AB’nin şimdilik muaf olduğunu gösteriyor, ancak Çin için durum farklı.

ABD Başkanı Trump, dün Çin’i dost olarak gördüğünü, özellikle K. Kore konusunda büyük destek aldıklarını, ancak AB ile olan ticaret açığının kontrolden çıkacak duruma geldiğini belirtti. Çin’in ABD’deki teknoloji, yapay zeka, mobil ve ticaret sırlarını çaldığını da ifade eden başkan, bu gerekçe ile Çin’e fikir ve teknoloji haklarının korunması için ek gümrük vergisi uygulayacaklarını açıkladı.

Minimum 50 milyar doları bulması beklenen ek gümrük vergisinin detayları ilerleyen günlerde paylaşılacak. ABD’nin bu kararının ardından Çin’den gelen ilk haber, ticaret savaşlarından korkmadıkları ve gardın alınacağı yönünde oldu.

Trump’ın başlattığı ek gümrük vergilerinin ardından piyasalarda ticaret savaşları endişesi de her gelişme ile daha da artıyor ve bu olasılık büyük- küçük tüm ülkeler için de ciddi risk teşkil ediyor. Ancak kabul etmek gerekir ki ithalatı daha fazla olan, üretimi düşük olan, ülke ticaret açığı fazla olan ülkeler için bu olasılığın getireceği zarar çok daha büyük olacaktır.

Son verilere baktığımızda Türkiye’nin cari açığı oldukça yüksek bununla beraber en büyük sorun olan ve çift hanedeki enflasyon kanadında da istenen düşüş sağlanamıyor. Gerek siyasi gerekse jeopolitik kanatta da riskler yüksek ve tüm kalemleri topladığımızda Türkiye’nin ticaret savaşlarından en çok etkilenen ülkelerden olacağı sonucu çıkıyor ki TL’nin son dönemde rekor kayıp yaşaması da ‘kırılgan’ olduğunun göstergesidir.

12 Mart itibari ile TL, gelişen ülkeler arasında en çok değer kaybeden para birimi oldu. TL’deki değer kaybını azaltmak için küresel risklere karşı hiç değilse içerde mali politikalarda daha ön görülü ve daha kontrollü olmak gerekiyor. Para politikası, mali politikadaki açığı tek başına kapatamaz ve sadece TCMB’den bir çözüm beklemek doğru olmayacaktır. Uygulanacak reformlarla evvela üretimi sağlamak gerektiğini düşünüyoruz.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ