Akıllı Gündem

Teşviki onaylanan 128 milyar TL’lik stratejik yatırımı önümüzdeki günlerde paylaşacağız; yatırım ortamı için 67 maddelik paket yakında TBMM’ye sunulacak–Yıldırım

Teşviki onaylanan 128 milyar TL’lik stratejik yatırımı önümüzdeki günlerde paylaşacağız; yatırım ortamı için 67 maddelik paket yakında TBMM’ye sunulacak–Yıldırım

ANKARA, 28 Mart (Reuters) – Başbakan Binali Yıldırım stratejik yatırımlar kapsamında 128 milyar TL’lik stratejik yatırımın teşvikini onayladıklarını, önümüzdeki günlerde paylaşılacağını ayrıca yatırım ortamının iyileştirilmesi amacıyla 67 maddelik paketin yakında TBMM’ye sunulacağını söyledi.

Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Yıldırım, “Stratejik yatırım türünden 128 milyar TL’lik teşviki onayladık” dedi ve detayların birkaç güne kadar açıklanacağını söyledi.

Türkiye stratejik olarak belirlediği ve ithalat bağımlılığı yüksek olan yedi sektördeki yatırımlara “ucu açık” teşvik sağlama hakkını geçen yıl Bakanlar Kurulu’na vermişti.

Ekonomi yönetimi bu yöntemle Türkiye’nin en büyük kırılganlığı olarak görülen cari açıkta orta vadede kalıcı bir iyileşme hedefliyor. Stratejik yatırımlara sağlanan bu teşvikler ise dış ticaret açığını önümüzdeki üç-dört yılda 20 milyar dolar azaltılması hedefinin ana bileşenini oluşturuyor. tanıtım toplantısı 29 Mart olarak öngörülüyordu. Program değişiklikleri nedeniyle yarınki toplantı ileri bir tarihe ertelendi.

67 MADDELİK YENİ PAKET GELECEK

Yıldırım bugün yaptığı konuşmada yatırım ortamını iyileştirme amacıyla attıkları adımlara devam ettiklerini bu kapsamda 67 maddelik yeni bir paketi de yakın zamanda TBMM’ye sunacaklarını söyledi.

Yıldırım tüm detaylarını açıklamadığı pakete ilişkin “Şimdi hazırlıkları devam eden 67 maddelik bir paket daha var; onu da yakın zamanda TBMM’ye sunacağız… Ürkek bir yapısı olan sermayeyi ülkemize çekmek için daha fazla çaba göstermek ihtiyacı olduğunu biliyoruz, bu çabaları gösteriyor netice de alıyoruz” dedi.

Yıldırım piyasalara ve krediye erişime ilişkin atılacak adımlar konusunda da şöyle konuştu:

“Önümüzdeki bir kaç gün içinde, 2017 yılında da olduğu gibi, 2018’le ilgili hazırladığımız kapsamlı eylem planını kamuoyuna açıklayacağız. Bankaların piyasaları rahatlatmak ve krediye erişimi kolaylaştırmakla ilgili aldıkları tedbirleri de önümüzdeki günlerde paylaşacağız. Yatırımın, ihracatın, istihdamın daha da artırılması ve enflasyonla mücadelenin ana hatlarını içeren tedbirleri de birkaç gün içinde açıklayacağız. 2018 için konuşulan dedikoduları ortadan kaldıracağız ve iş aleminin önünü açacağız.”

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ