Akıllı Gündem

Tesla’nın ölümlü kazasında araç oto pilot modundaydı!

Tesla’nın ölümlü kazasında araç oto pilot modundaydı!

Kaza sonucunda hayatını kaybeden 38 yaşındaki Wei Huang’ın kazadan saniyeler önce aracı otopilot moduna geçirdiğinin ortaya çıkması ile Tesla’nın otopilot teknolojisi kafalarda soru işaretleri oluşturdu. Sistemin uygulamaya geçişinin ardından teknik bir arıza ile karşılaşıp karşılaşmadığı henüz tespit edilemedi. Bu konuda açıklamada bulunan Tesla, “Başka herhangi bir kazada Model X’in böyle bir hasar seviyesine ulaştığını hiç görmedik.” sözlerine yer verdi. Bu konuda araştırma yapan Amerika Ulusal Araştırma Kurumu, yaşanan feci olayın sebebi olarak bataryayı sorumlu tuttu.Tesla araçlarında bulunan bataryaların olası bir yangını önlemek için bataryada ısı biriktirmemek üzere tasarlandığı biliniyor. Amerika Ulusal Araştırma Kurumu’nun araştırmalarını dayanaksız bulan Tesla, bu konu hakkında kendi özel batarya tasarımlarını savunmaktan çekinmedi. Esrarengiz kazaya tam olarak neyin sebep olduğu henüz çözülmüş olmasa da bu konudaki araştırmalar devam ediyor.

Kazanın ardından güvenlik konusunda bazı geliştirmeler yapan Tesla, getireceği yeni güncelleme ile bu konuda ilk adımları atacağını belirtti.

Kaza bazı soruları da akla getirdi

Geçtiğimiz günlerde yine ABD’de Uber tarafından yapılan testler sırasında otonom bir aracın bir kadına çarparak öldürmesi akla otonom yani sürücüsüz olarak hareket edebilen araçlarla ilgili soru işaretlerinin oluşmasına neden olmuştu. Tesla’nın bu kazası da yine otonom araçların geleceğinin sorgulanmasına neden olacak gibi görünüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ