Akıllı Gündem

Teminat reformu mu, abartı mı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in reform tanımlaması yaptığı kredi teminatı olarak tarladaki ürünün, patent hakkı gibi telif haklarının kabul edilmesi düzenlemesi için bankacılardan itiraz geldi.

Teminat reformu mu, abartı mı

Bankacılık sektöründe kredi süreçlerini hızlandırmaya yönelik düzenlemeler peş peşe geliyor, önce kredi kartlarına taksit sayısında artışlar öngören düzenleme getirildi. Ardından da mortgage kredilerinde zorunlu peşinat oranı yüzde 25‘ten yüzde 20’ye düşürüldü. Bireysel krediler için de vade süresi 12 ay daha uzatıldı. İkinci hamlede Kredi Garanti Fonu’nun mali gücü artırıldı. Yeni eklenen sermaye ile Kredi Garanti Fonu‘ndan yararlanabilecek KOBİ sınıfına giren şirket sayısının artması hedefleniyor. Bankacılar, yeni düzenlemelerin özellikle KOBİ’lerin krediye ulaşmalarını kolaylaştıracağını ve mevcut sıkıntılarını bir miktar azaltabileceğini söylüyor. Son olarak da kredi teminatı olarak tarladaki ürünün, patent hakkı gibi telif haklarının kabul edilmesine ilişkin düzenleme yapıldı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bu düzenleme için “Reform” tanımlaması yaptı.

Bankacılar ise aynı fikirde değil. Bir bankanın genel müdürü, “Söz konusu düzenlemelerin yapılmasını olumlu buluyoruz ama reform demekte zorlanıyorum” diyor. Teminatlar önemli olsa da şirketin bilançosunun daha önemli olduğunu belirten aynı bankacı, “Şirketin bilançosu iyi değilse, tarladaki ürüne güvenerek kim kredi açabilir ki?” sorusunu yöneltiyor. Bir başka bankacı da reform konusunda benzer fikirleri savunuyor. Adını vermek istemeyen bankacıya göre, reform olabilmesi için yeni düzenlemelere ihtiyaç var. Nasıl mı? Birinci koşul, lisanslı depoculuk uygulamasının yaygınlaşması. Bankacı, “0 malın satılabilir, teminat olabilecek bir değere sahip, güvenli bir yerde olması gerekiyor. İkincisi de bir sorun oluşur ve kısaltılması gerekiyor” diyerek koşullarını sıralıyor.

Kaynak – Ekonomist Dergisi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ