Akıllı Gündem

Temettü verimi en yüksek 20 hisse

Borsa İstanbul’da 2018 ilk çeyrek sonu itibariyle temettü verimi en yüksek 20 hisse

Temettü verimi en yüksek 20 hisse

Borsa İstanbul’da 2018 ilk çeyrek sonu itibariyle temettü verimi en yüksek 20 hisse

Borsa İstanbul’da 2018’in ilk çeyreği geride kalırken şirketlerin temettü tekliflerinin önemli kısmı Genel Kurul onayı alarak kesinleşti.

İlk çeyrek kapanışı itibariyle henüz temettü dağıtımı yapılmamış olan temettü verimi en yüksek yirmi hisse arasında GYO ve çimento şirketleri öne çıkıyor.

Bu şirketlerden 16’sının temettü ödemesi Genel Kurul’da kabul edildi, geri kalanı ise Nisan ayı içinde gerçekleşecek Genel Kurul toplantılarında karara bağlanacak.

İşte, temettü verimi en yüksek 20 hisse:

Tabloda henüz Genel Kurul’u yapılmamış şirketler koyu renkle gösterildi, temettü ödeme tarihi netleşmemiş şirketler için de dipnot verildi.

 *Pergamon Status Dış Ticaret Yönetim Kurulu 30 Eylül 2018’e kadar temettü ödemesini yapmak için yetkilendirildi.

*Panora GYO Yönetim Kurulu 1 TL nominal değerli paya ödenecek temettüden geriye kalan 0,0926 TL’yi ikinci taksit ödeme gününe ayrıca karar verecek.

*Akiş GYO temettü ödeme tarihine Genel Kurul’da karar verilecek.

*İskenderun Demir Çelik Yönetim Kurulu, 15 Aralık 2018 tarihine kadar tek seferde olacak şekilde, şirketin nakit projeksiyonunu dikkate alarak temettü ödeme tarihine karar verecek.

*Ereğli Demir Çelik Yönetim Kurulu, 15 Aralık 2018 tarihine kadar tek seferde olacak şekilde, şirketin nakit projeksiyonunu dikkate alarak temettü ödeme tarihine karar verecek.

*Doğuş Otomotiv’de temettü dağıtımı 31 Mayıs 2018 tarihini geçmemek üzere Yönetim Kurulu’nca belirlenecek.

TEMETTÜ VERİMİ NEDİR?

Temettü Verimi, kar payı dağıtma geleneğine sahip şirketlerin hisse senedi fiyatlarını değerlendirmede kullanılabilecek önemli bir oran. Temettü Verimi (TV) iki şekilde hesaplanabiliyor.

1) TV = Hisse Başı Ödenen Temettü / Hisse Senedi Fiyatı,
2) TV = Toplam Ödenen Temettü / Toplam Piyasa Değeri.

Temettü Verimi, hisse senedine yatırım yapıldığında, bu yatırımdan senede kabaca yüzde kaç nakit getiri elde edileceğini gösteriyor.. Bu yüzden Temettü Verimi faiz hadleriyle doğrudan mukayese edilebilen bir oran olarak kabul ediliyor.

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ