Akıllı Gündem

Temettü nedir? Temettü verimliliği nedir? Temettü nasıl hesaplanır?

Borsa yatırımcılarının merakla beklediği Temettü nedir? Temettü nasıl hesaplanır?

Temettü nedir? Temettü verimliliği nedir? Temettü nasıl hesaplanır?

Temettü nedir?

Temettü (Kâr payı), şirketlerin bir yıllık faaliyet dönemleri sonucunda elde ettikleri net dönem kârı üzerin­den (yasal karşılıklar ayrıldıktan sonra) dağıttıkları ve ortakların şir­kette hisse oranlarına denk gelecek kadar elde ettikleri gelirlerdir. Şirketler temettüyü nakit veya bedelsiz hisse senedi şeklinde dağıtabilir. Yatırımcılar nakit olarak dağıtılan temettüyü daha çok tercih eder.

Temettü verimliliği nedir?

Bir şirketin düzenli temettü verme­sinin yanı sıra borsa yatırımcıları açısından dikkat edilen bir konu da yüksek temettü verimlilik oranı ola­rak ortaya çıkıyor. Temettü verimlili­ği oranı, ((Nakit Net Temettü/Piyasa Değeri)*lOO) formülü ile hesaplanır. Oran ne kadar yüksekse yatırımcı açısından o kadar iyidir. Örneğin yüzde 10 temettü verimliliğine sahip bir şirkete yatırım yapan bir yatı­rımcı. şirket bu oranı düzenli olarak her yıl veriyorsa, hisseye yatırdığı parayı 10 yıl içinde geri alabilir.

Temettü nasıl hesaplanır?

Bir örnek vererek bu hesabı daha açıklayıcı anlatmak istiyorum. Bir şirketin % 60 temettü ödeyeceğini ve elinizde de bu şirkete ait 100 hisse senedi olduğunu varsayalım. Hisse senetlerinin nominal değerle ölçüldüğünü bilmeniz gerekiyor ve bu değer borsada 1 TL olarak belirtilmektedir. 1 TL karşılığında 60 kuruş temettü alırsınız ve 100 adet hisseden de 60 TL temettü almış olursunuz. Bu şekilde hisselerin fiyat dalgalanmalarının yanı sıra temettüden de para kazanmış olursunuz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ