Akıllı Gündem

Teknosa 2017’de kârlı büyümeyi hedefliyor

2016’da çift haneli büyüdüklerini açıklayan TeknoSA Genel Müdürü Bülent Gürcan, 2017 yılında hedeflerinin kârlı büyüme’ olduğunun altını çiziyor.

Teknosa 2017’de kârlı büyümeyi hedefliyor

TeknoSA, Türkiye’nin en yaygın teknoloji perakende şirketi, Toplam 209 mağazası olan şirket, 2 bin 700 kişiyi istihdam ediyor. Çoklu kanal stratejileri sayesinde mağazaların yanı sıra müşterilerinin ekranlarında, cebinde var olarak kesintisiz hizmet sunduklarını belirten TeknoSA Genel Müdürü Bülent Gürcan, “Mağazalarımızı ve online alışveriş platformumuzu yılda 200 milyonu aşkın müşteri ziyaret ediyor. 3 milyonu aşkın sosyal medya takipçimiz var” diyor.

2016 yılında birçok sektörün aksine tüketici teknolojisi ürünleri büyümesini sürdürdü. Açıklanan ilk 10 aylık verilere göre telekom yüzde 16,5, küçük ev aletleri yüzde 19,5 ve beyaz eşya yüzde 20 büyüdü. Pazarın büyümesinde en önemli faktörün Türkiye’de genç nüfusun teknolojiye olan ilgisi ve teknolojinin vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelmesi olduğunu dile getiren Gürcan, TeknoSA olarak sektörün lokomotifi telekom kategorisinde ve son yılların yükselen trendi küçük ev aletlerinde toplam pazarın üzerinde büyüme gerçekleştirdiklerini açıklıyor. Gürcan, geçtiğimiz yılın değerlendirmesini de şöyle yapıyor: “Sonuç olarak pazar bu yılın ilk 10 ayında ciro bazında yüzde 14 seviyesinde büyürken, TeknoSA olarak biz de bu dönemde çift haneli büyümemizi sürdürdük. Ülkemizin gücüne, potansiyeline duyduğumuz güvenle hedeflerimiz doğrultusunda yatırım yapmaya ve değer üretmeye devam ettik.”

Bülent Gürcan, 2017 yılında tüketici teknolojisi ürünleri pazarının mevcut trendler doğrultusunda yüzde 10-12 seviyesinde büyümesini bekliyor. Kendi odaklarında ise ‘kârlı büyüme’ olduğunun altını çiziyor. Kârlı büyümenin nasıl geleceğini şöyle anlatıyor:

“Mağazalar için yeni projelere bakıp değerlendiriyoruz. Büyümenin çoklu kanal ve özellikle mobil perakendeden gelmesini bekliyoruz. 2017 yılında, yatırımlarımızın odağında yine insan kaynağı, dijitalleşme ve fark yaratan hizmetler olacak. Geliştirdiğimiz hizmet ve uygulamaları derinleştirip daha hızlı koşan, fit bir yapıyla müşterilerimize çoklu kanalda kesintisiz deneyim sunmaya devam edeceğiz. Bizi en çok zorlayacak konuların başında döviz kurlarındaki değişkenlik olacak. Bunun için planlarımızı olabildiğince esnek yapıyoruz.”

“BİSİKLET BENİM İÇİN TUTKU”

Bülent Gürcan, Saint Joseph Lisesi mezunu. 1988 yılında da İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Kariyerine Sony Gulf’da satış departmanında başladı. 2000’de Sabancı Grubu’na giren Gürcan, grupta önce Giysa’da çalıştı. 2004 yılında da TeknoSA’ya geldi. Arada 2 yıl kadar başka bir şirkette çalıştıktan sonra Nisan 2015’te TeknoSA’ya genel müdür olarak geri döndü. Günde ortalama 13-14 saat çalışan Gürcan, cumartesi günlerini mağaza ziyaretlerine ayırıyor. “Mağazalarda hem çalışanlarımızın hem müşterilerimizin nabzını tutuyorum, beklentilerini dinliyorum” diyor. İş dışında nelerden keyif aldığını da şöyle paylaşıyor:

“İş dışındaki vakitlerimde ise bisiklete binmeyi, film seyretmeyi ve kitap okumayı tercih ediyorum. Özellikle bisiklete binmek benim için özel bir tutku.”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ